1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
koban [17]
3 years ago
9

A bike rental stand at the beach charges $5 to rent a bike in targit charges to every half hour it is rented if someone pays $17

for the rental how long do they have the bike
Mathematics
1 answer:
denis23 [38]3 years ago
5 0

Answer:

They would have the bike for 1.7 hours

Step-by-step explanation:

The bike is rented at a charge of $5 for every half an hour,this can be expressed as:

$5 per 0.5 hours, to calculate the time one will have the bike if they pay $17

The amount of paid=Standard Rate per 1/2 of an hour/Number of hours

where;

The amount paid=$17

Standard Rate per 1/2 an hour=$5/0.5

Number of hours

Replacing;

n=(17×0.5)/5=1.7 hours

You might be interested in
What multiplication equation can you use to check the answer to the problem -32 divided by -4
Naddika [18.5K]

8x-4=-32 so thats an equation that you can use

5 0
3 years ago
These figures are congruent.What is the measurement of E?
Tcecarenko [31]

Answer:

they are congruent so e=44°

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Chris and 3 friends shared 3/4 of a bag of popcorn equally. How much popcorn did each person get?
koban [17]

Answer: 3/16 of the bag

Step-by-step explanation: 3/4 divided by 4 is the same as 3/4 * 1/4 which is 3/16

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
a car can hold 12 1/2 gallons of fuel. it contains 8 5/6 gallons of fuel. How much more fuel is needed to fill the car?
Zepler [3.9K]

Answer:

3 2/3

Step-by-step explanation:

12 1/2 - 8 5/6

25/2 - 53/6

(75-53)/6

22/6

11/3

3 2/3

4 0
3 years ago
It costs $3.45 to buy 2 lbs of chopped walnuts.how much would it cost to purchase 7 lbs of walnuts?
Jobisdone [24]

Answer:

$12.075

Step-by-step explanation:

To find how much one pound of walnuts cost you need to divide 3.45(cost) and 2 (how much) and you get 1.725. That means how much one pound cost ...now that you know that all you have to do is multiply 1.725 by 7. You get $12.075 :)

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Suppose that n units are randomly sampled and x number of the sampled units are found to have the characteristic of interest. A
    13·1 answer
  • Using proper significant figures, 5.8 × 6.30?
    15·1 answer
  • Jack is performing an experiment in a laboratory. The resulting rise in temperature, t(x), of the chemical under observation, ov
    9·2 answers
  • Multiply. Simplify answer. <br> 2*2 1/3
    7·1 answer
  • What is the decimal form for ten and 54 hundredths
    7·1 answer
  • What is the monthly payment to the nearest cent of a 30-year loan of $268,000 with a APR of 6.34%
    10·1 answer
  • Please help!!!! i need it in this instant!!!
    8·2 answers
  • 22 quarts of orange juice is available. How many gallons of orange juice is available?
    7·1 answer
  • What is the value of b? b+40 b+880 b-199​
    15·1 answer
  • Will 2/5+√3 be rational or irrational? Why?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!