1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dalvyx [7]
3 years ago
6

7. log(x+3)(2x + 3)+log(x+3)(x +5)= 2

Mathematics
1 answer:
OverLord2011 [107]3 years ago
6 0

log(x+3)(2x+3)+log( x+3)( x+5) =2

logx(2x+3)+3(2x+3 )+log x(x+5)+3(x+5)

log {2x}^{2}  + 3x + 6x + 9 + logx {}^{2}  + 5x + 3x + 15

You might be interested in
The store sells walnuts for $2.95 per pound. Corey bought 2.4 pounds of walnuts. Before tax, how much will the walnuts cost?
stepladder [879]

Answer:

$7.18

Step-by-step explanation:

Multiply the number of pounds bought by the cost of one pound.

 (2.4 pounds)($2.99 per pound) = $7.176 ≅ $7.18

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
I need help please?!!!!
Oksanka [162]

Answer:

69 420

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
WILL GIVE BRAINLIEST!! A,B,C, or D
SpyIntel [72]
C is the answer I think
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which solid has the top, the side, the front views given?
alexandr402 [8]

Answer:

The answer is H

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
In the number 8,234,091,257 which digit is in the billions place
jenyasd209 [6]

Answer:

8

Step-by-step explanation: this is easy lol

3 0
3 years ago
Other questions:
  • HElp me with this one but not with a big processs justa little one
    9·1 answer
  • Diviseur de 63 et 67
    14·2 answers
  • A cab company charges $2 per cab ride, plus an additional $2 per mile driven. How long is a cab ride that costs $100.
    13·2 answers
  • Linear functions m and p are shown
    13·1 answer
  • A 500 g bag of rice costs $0.64.A 2 kg bag of the same rice costs $2.65.
    14·1 answer
  • West Company borrowed $48,000 on September 1, Year 1 from the Valley Bank. West agreed to pay interest annually at the rate of 9
    11·1 answer
  • motlokoa bought a packet of sweets.In the packet there are 32 sweets, 6 of the sweets are blue.write the number of blue sweets i
    9·2 answers
  • Bre
    11·1 answer
  • 3 lines are shown. A line with points M, H, K intersects a line with points J, H, L at point H. A line extends from point H to p
    15·1 answer
  • Hi can I have help on this question with a simple explanation as I find things difficult to understand. Thank you :)
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!