1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Brrunno [24]
3 years ago
9

36.2 rounding to the nearest tenth​

Mathematics
1 answer:
guapka [62]3 years ago
7 0

This is what I found

Step-by-step explanation: To round 36.2 to the nearest tenth consider the hundredths' value of 36.2, which is 0 and equal or more than 5. Therefore, the tenths value of 36.2 increases by 1 to 3.

You might be interested in
A bag contains green yellow and black marbles out of the 100 marbles in the bag 35 marbles are green and 15 or yellow what perce
bogdanovich [222]

Step-by-step explanation:

well, there are 100 marbles

there are 35 and 15 already known which equals to 50

therefore 50% of the bag is black marbles

3 0
3 years ago
What is the sum?
OleMash [197]

Answer:

x+5/x+3

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the solution of the system? Use the elimination method.
Yuki888 [10]
I got D.There is no solution
7 0
3 years ago
Find the perimeter of a circle O
ExtremeBDS [4]

The formula for finding the perimeter of a circle is P = 2 x 3.14 x r

The perimeter would be 2 x 3.14 x 14

The perimeter is 87.92 cm


6 0
3 years ago
ANSWER QUESTION PLEASE!!
Fynjy0 [20]

Answer:

W = 2t + 8

Step-by-step explanation:

weight from birth plus number of months times 2 equals your total weight.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 1,098,119 rounded to the nearest ten
    8·1 answer
  • Which theorem proves that MNO = QPO?<br>A. SAA<br>B. SSS<br>C. ASA<br>D. AAA​
    14·1 answer
  • The total cost of 5 doughnuts and 6 cookies at a bakery is $11.95.The cost of each cookie is $0.95.Select the equation and its s
    11·1 answer
  • A player in a board game will roll two standard dice. She needs to roll a 9, 10, or 11 to win the game. Determine the sample spa
    12·1 answer
  • A package of 3 pairs of insulated gloves costs $23.97. What is the unit price of the pairs of gloves? ​
    11·2 answers
  • The verticles of a polygon p(0,4), q(5,4), r(5.-3) and s(0,-3). What are the perimeters of the polygon
    7·1 answer
  • In a group of 52 cards, how many different groups of 5 cards can you be dealt?
    14·1 answer
  • Help me plsss answer this
    12·1 answer
  • In a basket ball game, the Golden State Warriors make a total of 21 shots. Some shots were 2 points and some were 3 points. The
    12·1 answer
  • LOL i need help this is due in like 15 minutes and i don't know what to do
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!