1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
uysha [10]
3 years ago
12

I need help pls help !

Mathematics
1 answer:
SVETLANKA909090 [29]3 years ago
3 0

Dividing 4x by 4 isolates x on one side of the equation

You might be interested in
The table shows ordered pairs of the function y=8-2x. What is the value of y when x=8
kakasveta [241]
The value is 2+3 hope this helps ok good not luck
8 0
3 years ago
6. You begin work at 8:30 am. You take an unpaid lunch break from 11:45 am to 12:30 pm
STALIN [3.7K]

Answer:

7 hours 15 minutes

7.25 hours

Step-by-step explanation:

Break from 11:45 am to 12:30 pm = 45 minutes

Two 15-minute unpaid coffee breaks during the day = 30 minutes

Total break hours = 45 minutes + 30 minutes

= 1 hour 15 minutes

Total work day hours from 8:30 am to 5:00 pm = 8 hours 30 minutes

How many hours are you paid?

Total hours paid = Total work day hours - Total unpaid break hours

= 8 hours 30 minutes - 1 hour 15 minutes

= 7 hours 15 minutes

b) Express your answer as a decimal in hours only

7 hours 15 minutes as a decimal

15 minutes to hour = 60 minutes/15 minutes

= 1/4

= 0.25 hours

7 hours 15 minutes as a decimal = 7 hours + 0.25 hours

= 7.25 hours

7 0
3 years ago
The Rodriguez family went to dinner at Pasta Palace. Mr. Rodriguez ordered a meal for $6.25; Mrs. R ordered a meal for $7.50; th
Romashka-Z-Leto [24]
Given:
Mr. Rodriguez :                          6.25
Mrs. R                                        7.50
2 children @ 4.99 each       <u>      9.98</u>
Subtotal:                                 23.73
Sales tax 7.25%                        1.72        *23.73 x 7.25%
Total tip 15%                         <u>    3.56  </u>      *23.73 x 15%
Grand total                            $29.01


Tips should be applied to pre-tax amount not post-tax. However, some companies compute tip based on post-tax amount. This means that the tip you are paying is computed based on the total amount of the meal as well as the sales tax you paid for the meal.

6 0
3 years ago
Devon is trying to find the unit price on a 6
Inessa [10]
No, she's not. If each energy drink's unit cost was just over $2.00, and there are 6 drinks in a pack, then that's at least $12.00 right there, but the entire 6-pack is on sale for only $2.99. She should find the correct price by dividing $2.99/6, resulting in about $0.50 per drink
8 0
4 years ago
Which describes the relationship between: ∠QVP and ∠PVU?
qaws [65]

Answer:

B .... just took test and got a 100

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I’m confused on this one
    14·1 answer
  • Multiply (2x+9) (x+3)
    5·2 answers
  • Select the correct answer.
    15·2 answers
  • A^2-C^2<br><br> Factor this expression completely
    15·1 answer
  • R. What is the perimeter of ABCD? E А 12 B F H 8. С 10 5 G​
    9·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP ASAP URGENT WILL GIVE BRAINLIEST
    10·2 answers
  • I have no clue what the answer is please help
    14·1 answer
  • Midpoint of (4,3) and (9,10)
    5·1 answer
  • Pls answer you’ll get 100 points
    8·2 answers
  • One third of a number less than nine equal to seven
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!