Answer:
c ln (x^3/y^3)
Step-by-step explanation:
3 ln x - 3 lny
We know that a ln b = ln b^a
ln x^3 - ln y^3
We also know ln a - ln b = ln (a/b)
ln (x^3/y^3)
Lbs : 4, 8, 12, 16
cost : 6, 12, ?, 24
12 lbs would cost u $ 18 because the apples cost (6/4) = 1.50 per lb
Answer:
The answer is 4
Step-by-step explanation: I did the work and it works out like that I hope this helps
Given the recursive formula, each terms is five time the previous one.
This means that:
is 5 times
, which means 
- in turn,
is 5 times
, so we have
. This means that 
- Finally,
So, substituting this back gives

In general, since you have
, each time you compute a new term you multiply by a factor of 5, so if
, you have

Answer:
5
Step-by-step explanation:
0.5x=6-3.5
0.5x=2.5
x=2.5÷0.5
x=5