1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Thepotemich [5.8K]
3 years ago
13

How is 33 the answer to 6% of 550

Mathematics
1 answer:
NikAS [45]3 years ago
6 0
Is  %
  =
of 100

x 6
 =
550 100
cross multiply and divide 

100x=3300
divide both sides by 100
x=33

You might be interested in
Can someone solve this for me please, i really need help
Aleksandr [31]

Answer:

I sorted them by colors: red goes with red, blue with blue, purple with purple and brown with brown :))

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Find the perimeter of a square that is 3 3/4 inches on a side.
Dahasolnce [82]

perimeter would be s x 4

 so 3 3/4 x 4 = 15

 B is the correct answer

6 0
3 years ago
In a pair of similar polygons, corresponding angles are congruent.
SashulF [63]
<span>The correct answer would be option C. Similar polygons
Similar polygons are polygons wherein the corresponding angles are congruent and the corresponding sides are proportional with each other. Thus, having a pair of similar polygons would mean that its corresponding angles would always be congruent.</span>
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
She works as a waitress at a local Emerald Monday restaurant. Her regular hourly wage is $15.50. She regularly works 40 hours pe
lina2011 [118]

Answer:

Her regular weekly pay is $62 and her annual salary is $3100.

Step-by-step explanation:

Given that her hourly wage=$15.50 / hour

As she works 40 hours per week, so her weekly pay = 15.50 x 40 = $62/ week.

If she works 50 weeks each year, so her yearly pay = 62x50=$3100 /year.

Hence, her regular weekly pay is $62 and her annual salary is $3100.

8 0
2 years ago
A grocery store is selling 90 fl. oz of detergent for $6.99. To the nearest cent, what is the unit price?
Ganezh [65]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

6.99 - 6 = 0.99

8 - 6.99 = 1.01

1.01>0.99

So it's A

Brainliest???

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Lucy wants to make different types of cheesecake. Each cheesecake uses 2/3 pound of cream cheese. She has 2 pounds of cream chee
    6·1 answer
  • 5x^(-2)-17x^(-1)+6<br> i’m so confused pls help<br> will give brainliest
    11·1 answer
  • The bill from your plumber was 134. The cost of labor was 32 per hour. The cost of materials was 46. How many hours did the plum
    12·1 answer
  • If f(x)=e* and g(x) = X-4, what is (gºf)(x)?
    11·1 answer
  • Your classmate wants you to check her work. She is working on a math question that asks her to determine the slope of a line giv
    13·1 answer
  • Help me pleeeaseeee​
    14·1 answer
  • Need help on this question thx asap
    5·1 answer
  • What are the mensure of 1 angle and 2 angle? Show ur work or explain
    11·1 answer
  • I dont really understand this so can someone help me please!
    12·1 answer
  • A bike trail is 5 1/10 long.Jade rides 1/4 of the trail before stopping for a water break. How many miles does jade ride before
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!