1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stepladder [879]
3 years ago
12

How much would $300 invested at 9% interest compounded monthly be worth after 3 years?

Mathematics
1 answer:
belka [17]3 years ago
8 0

Answer:

F=P(1+(r/n))^(nt)

F=future amount

P=present amount

r=rate in decimal form

n=number of times per year it is compounded

t=time in years




F=P(1+(r/n))^(nt)

F=future amount

P=300

r=0.09

n=1

t=3


F=300(1+(0.09/1))^(1(3))

F=300(1+0.09)^(3)

F=300(1.09)^(3)

F=388.509


it would be worth $388.51 (rounded)



You might be interested in
Which term describes the variable y in the expression yn?<br> A.Product B.Factor C.Base D.Exponent
grigory [225]
If the expression is: yⁿ
then y is the Base.

If the expression is: yn
then y is the product.
5 0
3 years ago
Which expression is equivalent to r^9/r^3
Deffense [45]
\cfrac{r^9}{r^3} =r^{9-3}=r^6
4 0
4 years ago
Read 2 more answers
A machine drops 74 milliliters of liquid into a beaker every minute. Using an empty beaker, Sarah started the machine and left t
Zina [86]

Answer:

Division, you can divide the total amount of total milliliters buy the number of milliliters dropped every minute. 1850/74= 25. So m= 25. Sarah left the room for 25 minutes

Step-by-step explanation:

pls mark me brainliest

8 0
3 years ago
Zack drew a scale drawing of a house and its lot. The backyard is 15 inches wide in the drawing. The actual yard is 24 feet wide
lana66690 [7]

Answer:

  • 5 ÷ 96

Step-by-step explanation:

<u>The scale is </u>

  • 15 in ÷ 24 feet =
  • 15 in ÷ 24*12 in =
  • 15 in ÷ 288 in =
  • 5 in ÷ 96 in =
  • 5 ÷ 96
6 0
3 years ago
Which of the following statements are true? Select all that apply.
alexdok [17]

It is

B C D

all but A

7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the slope of the line segment between the two points" (3, 1), (5, 2)
    8·2 answers
  • Antonio’s pizza charge $8.00 for a large pizza and $1.50 for each topping zine’s pizzeria charge $10.00 for a large pizza and $1
    15·1 answer
  • Pls help 10 points I need question 3
    14·1 answer
  • A 9 kilogram bag of animal feed costs $45.45 . ​ What is the unit price per kilogram?
    9·2 answers
  • A credit card company charges 24.99% annually for its interest rate. There is a a 2450 balance.how much interest would be charge
    8·1 answer
  • in pennsylvania the percent of sales tax is 6%, what is the sales tax on a skateboard that costs $98?
    13·1 answer
  • Find the area of a rectangle whose vertices are (2,1), (2,11), (9,1), and (9,11).
    13·1 answer
  • HELLLLLP MEEEE IDENTIFY THE HEIGHT
    5·2 answers
  • The temperature in Anchorage, Alaska steadily decreases at a rate of 4.3 degrees per hour.what is the total temperature change i
    10·1 answer
  • Spiderman charges $25 for a service call plus $50 per hour of service. If Spiderman
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!