1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Galina-37 [17]
2 years ago
11

Which number is a rational number? A. B. C. D.

Mathematics
2 answers:
MrMuchimi2 years ago
8 0
We can’t see the numbers next to the answer choices
ludmilkaskok [199]2 years ago
4 0

Answer:

a

Step-by-step explanation:

You might be interested in
2 Points<br> What is sin 60°
sweet-ann [11.9K]

Answer:

As in Decimal: 0.86602540378

Angle Tan=Sin/Cos

30°          1 √3 = √3 3

45°          1

60°     √3

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
I don’t get this one
fomenos
Hi!

Two negatives make a positive, so this can be rewritten as
-7+2.5

The answer is D. -7+2.5

Hope this helps! :)
-Peredhel
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
how to find the volume of a cylinder with a radius of 8 and a height of 23 rounding to the 10th place
alisha [4.7K]

Answer:

V≈4624.42

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
What is 7/24 by 35/38
Monica [59]
<span><span>If you would like to </span>divide 7/24 by 35/38, you can calculate this using the following steps:<span>

7/24 / 35/38 = 7/24 * 38/35 = (7 * 38) / (24 * 35) = 19/60

<span>The correct result would be </span>19/60<span>.</span></span></span>
7 0
3 years ago
A shopper bought a 12-pound bag of oranges for 18.75. What is the unit price per ounce?
noname [10]

Answer:

About $0.10 per ounce

Step-by-step explanation:

12 pound costs $18.75. Lets find the cost per pound first:

Cost Per Pound = \frac{18.75}{12}=1.5625

We know, there are 16 ounces in 1 pound.

We know 1 pound costs 1.5625

To find cost per ounce, we have to divide this by 16.

So,

Cost Per Ounce = \frac{1.5625}{16}=0.097

Rounded to nearest cent, that would be 10 cents per ounce

5 0
3 years ago
Other questions:
  • The value of the 3 in 30,000 is____<br> times the value of the 3 in 3,000.*
    12·2 answers
  • You are deciding between two cell phone plans. Plan A: Unlimited text, talk, and data for $50 per month. Plan B: Unlimited text
    13·1 answer
  • If there are 67 cherries on one tree how many cherries are on 345 trees.
    13·1 answer
  • What is the word phrase for v-4
    15·1 answer
  • Divide and round to the nearest tenth 3.5 divided by 2.29
    13·1 answer
  • Find the gradient of the line segement between the points (0,-6) and (2,-16)
    9·1 answer
  • Rewrite the volume for Rectangular Solid for w
    12·1 answer
  • If 2x + 1=7 what is the value of x​
    7·2 answers
  • A store sells jump ropes. Each jump rope costs the same amount. During a sale, the store reduces the price of each jump rope by
    12·1 answer
  • How do you graph an equation using x and y intercepts.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!