1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
soldi70 [24.7K]
2 years ago
15

Julia is opening a clothing store. She plans to start by selling sweatshirts. if it costs her $9.50 for each sweatshirt, $5 for

ink per shirt, and $0.02 a bag, what is her unit cost per sweatshirt?
A) $5.20
B) $14.70
C) $9.50
D) $7.35
Mathematics
1 answer:
Lilit [14]2 years ago
7 0
B is definatly the correct answer, Add all of the prices, and that is what it costs per sweatshirt
You might be interested in
a photograph that measures 20 cm by 15 cm is enlarged so that its length becomes 28 cm. what does the width become?
NemiM [27]
The width becomes 21 centimeters hope this helps:)
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The sides of a triangle are in the ratio 12:17: 25 and its perimeter is 540cm. The area is:
Feliz [49]

1000

Step-by-step explanation:

Find the height of the triangle using the Pythagoras theorem

Then, use it to calculate the area of the triangle

5 0
2 years ago
If....................
kobusy [5.1K]

Answer:

C  - 22

Step-by-step explanation:

Put in '3 ' for 'x' in both of the equations....then multiply the results together

f(3)  = 3 (3)^2 - 5 = 22

g(3) =  -1

22 * -1  = -22

5 0
1 year ago
Read 2 more answers
How many decimal places do you move to change meters to centimeters?
vlada-n [284]
1 meter = 100 cm, so 10 m = 1000 cm and
0.1 m = 0.01
To change meter into centimeter you MULTIPLY the meters by 100
And to convert cm into meter you DIVIDE the cm by 100

8 0
3 years ago
A=pt+q<br> p= -1, t=4 and q=6<br> work out the value of a
77julia77 [94]

Answer:

a = 2

Step-by-step explanation:

a = pt + q

p = -1

t = 4

q = 6

a = -1(4)+6

a = -4+6

a = 2

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Mr.Thompson took his 5 children to the bowling alley. The cost for children 12 and older is $3.50. The cost for children under 1
    5·2 answers
  • A cube has an edge if 4 feet. The edge is increasing at a rate of 2 feet per minute. Express the volume of the cube as a functio
    5·1 answer
  • What is the value of x^2+4 for x=5?<br>A)14<br>B)21<br>C)29<br>D)41<br>​
    6·2 answers
  • Which word best describes the degree of overlap between the two data sets?
    7·2 answers
  • Red Bookstore wants to ship books from its warehouses in Brooklyn and Queens to its stores, one on Long Island and one in Manhat
    6·1 answer
  • What is a factor of 12
    5·1 answer
  • Colby has a square placemat. The area of the
    7·1 answer
  • Twix bars cost $1.29.each. If you buy 10 bars, how much<br> change will you receive from $20?
    7·2 answers
  • A store sells 6 T-shirts for $58.20. What is the unit cost per T-shirt?
    12·1 answer
  • What is the ordered pair? I need help ASAP.
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!