1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
k0ka [10]
3 years ago
9

Plz help x-2 1/4=1/18

Mathematics
2 answers:
SSSSS [86.1K]3 years ago
5 0
First
Isolate the variable which in this case is x. To do this you mast do what ever you do to both sides. You add 2 1/4 to negative 2 1/4 and you do that also to 1/18.

Second
You now have x = -79/36 which also can be x = 2 7/36

X = 2 7/36




Alja [10]3 years ago
4 0

Answer: x = 2  11/36


Step-by-step explanation:

x-2 1/4 = 1/18

Isolate x: x - 2 1/4 + 2 1/4 = 1/18 + 2 1/4

x = 4/72 + 2 18/72

x = 2 22/72

x = 2 11/36

Check:

2 11/36 - 2 1/4 = 1/18

2 11/36 - 2 9/36 = 1/18

2/36 = 1/18

1/18 = 1/18

You might be interested in
3327.50×000005000000000​
hram777 [196]

Answer: 1.66375e+13

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
How many places to the left should the decimal point be moved to write 7.2 × 10-9 in standard form?
Elanso [62]
9 places should be moved towards left
here eight zeros after decimal point
7.2 × 10-9 = 0. 0000000072
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A positive integer is 5more than 23 times another. Their product is 6732. Find the two integers
aliina [53]

One integer is m.

The other integer is n.


n = 23m + 5

mn = 6732


m = 6732/n


n = 23 * 6732/n + 5


n = 154,836/n + 5


n^2 = 154,836 + 5n


n^2 - 5n - 154,836 = 0


n = [5 +- sqrt(25 + 4 * 154,836)]/2


n = (5 +- 787)/2


n = 396 or n = -391


We discard -391 because the problem is looking for positive integers.


mn = 6732


m = 6732/n = 6732/396


m = 17


Answer: The integers are 17 and 396.

3 0
3 years ago
Arthur paid $0.84 for 0.25 pound of PATATO salad. how much does one pound cost?
laila [671]

Answer:

$3.36

Step-by-step explanation:

What is the unit cost of POTATO salad, if 0.25 lb costs $0.84?

$0.84

---------- = $3.36

0.25 lb

4 0
3 years ago
Y = 4x + 5 ; y = x - 4
liubo4ka [24]

Answer:

(- 3, - 7 )

Step-by-step explanation:

Given the 2 equations

y = 4x + 5 → (1)

y = x - 4 → (2)

Substitute y = 4x + 5 into (2)

4x + 5 = x - 4 ( subtract x from both sides )

3x + 5 = - 4 ( subtract 5 from both sides )

3x = - 9 ( divide both sides by 3 )

x = - 3

Substitute x = - 3 into either of the 2 equations and evaluate for y

Substituting into (2)

y = x - 4 = - 3 - 4 = - 7

solution is (- 3, - 7 )

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Which is greater... -8 , -18, 3, -19??
    14·2 answers
  • jillian bought 1/2 pound of turkey and 1 1/3 pound of cheddar cheese at the deli. both items are on sale for $6 per pound. how m
    7·1 answer
  • The height of a coconut falling from a tree can be represented by the function h(t)=-16t^2 + 24, where h(t) is the height of the
    9·1 answer
  • Polygon X is similar to polygon Y. Polygon X is 1/2 the size of polygon Y. the perimeter of polygon X is 196. What is the perime
    11·2 answers
  • What is the F.O.I.L method in Algerbra 1?
    15·2 answers
  • Jean-Paul Sovique, the famous sculptor, is building a solid conical sculpture. He has 1,178.1 cubic feet of clay to work with, a
    9·1 answer
  • I don't get this one too can someone explain it please
    14·1 answer
  • The edges of the diameter of a circle are at (-1,2) and (3,-1). Write the equation of the circle in general form.
    14·1 answer
  • Find the sum and product of the zeros 2 X square + X - 5 = 0​
    14·2 answers
  • Use the drop-down menu to complete the statement.
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!