Cost per kg=(total cost)/(total kg)
total cost
coconut juice: 2kg, at $5/kg, so 5*2=$10
coconut milk: 8kg, at $3/kb, so 8*3=$24
total cost=10+24=$34
total kg=2+8=10
cost per kg=$34/10kg=$3.40per kg
She says 35 because number 7 in line says 31, so 31+4=35...
I hope this helped you!
“a” would equal 7!! hope this helps :)
10x + 5 = 16x - 1
<span>6x = 6 </span>
<span>x = 1 </span>