1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kvv77 [185]
2 years ago
5

The ratio of width to length of baily's television screen is 3:4. what is the width of the screen if the length is 32 inches

Mathematics
1 answer:
Yuri [45]2 years ago
5 0
If the length is 32 and the ratio is 3:4, you'd do 32 ÷ 4 = 8. The answer is 3 × 8, which is 24 inches. I hope this helps!
You might be interested in
What step comes first to solve 18/2 - 5 + 7 - 12
klemol [59]

Answer:

You would do 18/2 first.

Step-by-step explanation:

In order of P.E.M.D.A.S (Parentheses, Exponents, Multiplication, Division, Addition, Subtraction), Division is the first main operation you would do, therefore making 18/2 the first thing to do.

4 0
2 years ago
PLS HELP ITS URGENT!
love history [14]

Answer:

the slope is 3

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Sum 2 5/8 + 4 1/8 = ?
Lostsunrise [7]

Answer:

6 6/8 OR 6 3/4

Step-by-step explanation:

2 5/8 +4 1/8

6 6/8

SImplify= 6 3/4

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Kdyknuokknhnonn :) if you get this imma marry you right here right now.
Annette [7]

Answer:

its mean marry me right here right now

8 0
2 years ago
The brand xyz dog food costs $36 for 15 pounds of dog food. What is the cost per pound?
HACTEHA [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

36/$15 = $2.04 per pound

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Brad buys a pack of 12 bottles of energy drink for £9.25 he then sells all bottles for £1 each. Work out brads percentage profit
    8·1 answer
  • What is the slope of y= -4
    14·2 answers
  • Which of the following expressions is equivalent to 18m - 12?
    10·2 answers
  • A quality control inspector finds 9 defective units in a sample of 60 cellular phone. At this ratio, how many units can the insp
    5·1 answer
  • When you use induction to investigate a pattern and its rules, your educated guess about what comes next is called a
    13·1 answer
  • The equation C = 20n + 35 represents the relationship between the cost of school volleyball uniforms,
    11·1 answer
  • Find the total price of a $20 item that has been marked up 40%.
    6·2 answers
  • The process for rationalizing a denominator in a variable expression is the same as in a numeric expression. Here’s a real-world
    8·2 answers
  • Two consecutive even Integers have a sum of 34. Find the Integars
    7·2 answers
  • A can of juice has a radius of 5 inches and a height of 8 inches. What is the volume of the can?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!