1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gelneren [198K]
2 years ago
15

– 3х – бу = 17; (6, 3)

Mathematics
1 answer:
almond37 [142]2 years ago
8 0

I'm going to assume that you want to know whether the coordinate satisfies the equation. Let's find out;

-3х - 6у = 17

-3(6) - 6(3) = 17

-18 - 18 = 17

-36 ≠ 17

The point (6, 3) does NOT satisfy the equation.

Best of Luck!

You might be interested in
Angle B = ?<br> Need help.
zaharov [31]

Answer:

angle B = 33.42

Step-by-step explanation:

take angle B as reference angle

using tan rule

tan B = opposite/adjacent

tan B = 6/9

tan B = 0.66

B = tan^{-1} (0.66)

B = 33.424

B = 33.42

5 0
3 years ago
Solve for b open image
choli [55]

Answer:

130

Step-by-step explanation:

2x+100=5x+55

subtract 55 from both sides

2x+45=5x

minus 2x

45=3x

divide by 3

x=15

plug it in

2(15)+100=130

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A scale model of an airplane has a length of 19 centimeters and a wingspan of 18 centimeters. The length of the real airplane is
deff fn [24]
The wingspan is 36 m.

Using a proportion to solve this, we write the scale factor as a ratio first:  19/38, since 19 is the size of the model's length and 38 is the real length.  For the second ratio, we have 18 for the size of the model wingspan and x for the real wingspan:

19/38 = 18/x

Cross multiply:
19*x = 38*18
19x = 684

Divide both sides by 19:
19x/19 = 684/19
x = 36 m
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the unit rate for the clownfish if all 60 costs 3,600? I will mark brainliest
Cerrena [4.2K]
The unit rate would be found if you made a ratio first of 60:3600. You notice that  60 can go into 3600 by 60 times. This means you get a unit ratio of 1:60. This means that one clownfish cost 60 dollars.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help please ............
vladimir2022 [97]
The answer is D. 5 days
5 0
2 years ago
Other questions:
  • Three consecutive numbers have a sum of 18. *
    9·1 answer
  • On Call 3.5 hours: $10 Talk Time 1/2 hours: $1.25 What is the unit rate in dollars per hour for each company?
    12·1 answer
  • "if z is a standard normal variable, find the probability. the probability that z lies between 0 and 3.01"
    6·1 answer
  • How do I find the radius of a circle
    14·2 answers
  • 6. Which of the following equations has a slope of -2 and passes
    13·1 answer
  • Jaiden painted his room 2/6 white and 1/3 purple. what fraction of his room was not white or purple
    14·2 answers
  • I need help with these 2
    12·1 answer
  • 5x - 54 + 3x + 16 = 180<br><br> 3x +16 = 180<br><br> 5x - 54 = 3x + 16
    5·1 answer
  • Need help with this question please.
    6·1 answer
  • the mean sale per customer for 40 customers at a grocery store is $23.00, with a standard deviation of $6.00. Apply Chebyshev's
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!