1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
s2008m [1.1K]
3 years ago
10

What is the slope of the line that contains the points (5, 5) and (8, 3)? a. b. c. d.

Mathematics
1 answer:
bija089 [108]3 years ago
8 0
Slope=rise/run
changy/changx
slope=(y2-y1)/(x2-x1)

(5,5) and (8,3)
slope=(3-5)/(8-5)=-2/3

slope=-2/3
You might be interested in
A Fruit Stand sells 6 oranges for $3 and 3 grapefruits for $2.40 Lionel buys 10 oranges and 11 grapefruit how much Lionel spend
lina2011 [118]
$3/6 = .50 per orange
$2.40/3 = .80 per grapefruit

10(.50) + 11(.80) =
$5.00 + $8.80 = $13.80

8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Estimate the difference of 621 - 267<br> by rounding to the nearest hundred.
dimulka [17.4K]

Answer:

300

Step-by-step explanation:

621 rounds to 600 because 21 is smaller than 50. 267 round to 300 since 67 is bigger than 50.

600-300=300

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Doing a math test. Help?​
xeze [42]
4950 kg hope this helps!!!
5 0
3 years ago
How many ways are there to arrange 7 distinct red and 5 distinct blue balls in a row such that no two blue balls are next?
dybincka [34]
18 different ways you could place them<span />
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELPPPP, I can’t figure it out
Furkat [3]

Answer:

The red robins score was higher.

Step-by-step explanation:

This is because, their score was in the postives and the aliens were in the negatives

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Need help asap!! please
    5·1 answer
  • A motorboat takes 40 minutes to travel 20 miles downstream. The return trip takes 60 minutes. What is the speed of the current?
    14·1 answer
  • Gina wrote that 4/5 is greater than 0.75. Is Gina correct? Explain why or why not
    6·2 answers
  • I don’t understand how you would figure out the number of hours. Please help!
    9·1 answer
  • Sam has designed birthday party invitations on
    6·2 answers
  • The cost of product A is three times that of product B minus 7
    5·1 answer
  • Please answer the question I would appreciate the help,please do it ASAP(as soon as possible) because i need the answer now.
    11·1 answer
  • A room has an area of 121 ft2 but carpeting is only sold in m2. How much carpeting is needed to carpet the room?
    8·2 answers
  • The binomial expansion of (x + y)2 is
    14·2 answers
  • Jiijijijghjgfuhguyguygyguyguygyugyug
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!