the cost of purchasing a lawn mower and trimmer if mower cost $2 more than twice the cost of the trimmer
2 answers:
The answer is 3t+2 most likely
Lets call the mower m and the trimmer t.
m = 2(t + 2)
m = 2t + 4 (the mower is $4 more than twice the trimmer)
You might be interested in
1.89 / 3 = 0.63 per pound
2.49/ 5 = 0.498 per pound
answer
<span>5lbs for 2.49 is the best buy</span>
Answer:
THE ANSWER IS TRUE
Step-by-step explanation:
A^2 + b^2 = c^2
5^2 + 12^2 = c^2
c^2 = 25 + 144
c^2 = 169
c = 13cm
The answer to your question is -20 i hope this helps!
Answer:
=
1
1
=
−
1
1
Step-by-step explanation: