1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Firlakuza [10]
2 years ago
14

Copy equipment was acquired at the beginning of the year at a cost of $25,500 that has an estimated residual value of $2,300 and

an estimated useful life of 5 years. It is estimated that the machine will output an estimated 1,160,000 copies. This year, 221,000 copies were made.
A. Determine the depreciable cost.
B. Determine the depreciation rate $ per copy
C. Determine the units-of-output depiction for the year.
Business
1 answer:
nalin [4]2 years ago
3 0

Answer:

(A) $23,200

(B) $0.02 per copy

(C) $4,420

Explanation:

Given that,

Cost of equipment = $25,500

Estimated residual value = $2,300

Estimated useful life = 5 years

Estimated Output = 1,160,000 copies

Copies made this year = 221,000

Depreciation refers to the reduction in the value of fixed assets with the passage of time.

(A) The depreciable cost is determined by subtracting the residual value from the cost of acquiring copying equipment.

Depreciable cost:

= Cost of equipment - Estimated residual value

= $25,500 - $2,300

= $23,200

(B) Depreciation rate is calculated by dividing the depreciable cost by the estimated output.

Depreciation rate:

= Depreciable cost ÷ Estimated output

= $23,200 ÷ 1,160,000

= $0.02 per copy

(C) Units-of-output depreciation for the year is calculated by multiplying the depreciation rate with the number of copies made this year.

Units of output depreciation for the year:

= Depreciation rate × Copies made this year

= $0.02 per copy × 221,000

= $4,420

You might be interested in
Mishoe Corporation has provided the following contribution format income statement. Assume that the following information is wit
ahrayia [7]

Answer:

700 units

Explanation:

Break even point is the level of sales at which a business neither make profit nor loss.

First , we need to determine the price per unit ,variable cost per unit and the contribution margin per unit.

Price per unit = $50,000 / 1,000 = $50 per unit

Variable cost per unit = $32,500 / 1,000 = $32.5 per unit

Contribution margin per unit = $17,500 / 1,000 = $17.5 per unit.

Therefore, break even point is calculated as;

Break even point = Fixed cost / Contribution margin per unit.

Break even point = $12,250 / $17.5

Break even point = 700 units

8 0
1 year ago
The employees of Beverage Bottling Company designate Cola Cappers Union as their bargaining representative. Beverage refuses to
WINSTONCH [101]

Answer:

​the National Labor Relations Act.

Explanation:

The violation occurred when Beverage Bottling Company  refuse to bargain with the union.

The National Labor Relations Act was created in 1935. The act gave the right to any employees in private sector to form unions and engage in collective bargaining with the employers.

In the collective bargaining, the employees could choose several representatives to talk directly to the management and discuss the best terms for every Union members.

3 0
2 years ago
What is something that is taxed called?
Alex73 [517]
A compulsory contribution to state revenue a strain or heavy demand.
3 0
2 years ago
Elena loves orange juice. She reads in the newspaper that 20 percent of the Florida orange crop was destroyed by a late spring f
stich3 [128]

In the scenario in which, Elena who loves orange juice, reads in the newspaper that 20 percent of the Florida orange crop was destroyed by a late spring frost and economists predict that the price of oranges will rise by 50 percent by the end of the year. As a result, Elena's demand for orange juice increases today.An increase in the price of a good will decrease quantity demanded.

7 0
2 years ago
Whats a healthly credit score?
aleksley [76]
721-749 is a good credit score. But 721 and up is good
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Building an organization capable of good strategy execution entails:
    7·2 answers
  • What is supply forecasting
    5·1 answer
  • Which of the following steps, if taken by Walmart, would be characterized as a strategic, rather than tactical, action? a. Aggre
    13·1 answer
  • Mark is a famous syndicated radio personality for talkradio. he has a distinctive voice and manner of speaking. moretalk hires g
    6·1 answer
  • What is the process of earning your income sometimes called?
    10·2 answers
  • Wylie has been offered the choice of receiving $5,000 today or an agreed-upon amount in 1 year. While negotiating the future amo
    7·1 answer
  • At the end of World War II, Group of answer choices most nations began to apply tariffs uniformly across all industries. tariffs
    11·1 answer
  • Loren Company's single product has a selling price of $15 per unit. Last year the company reported total variable expenses of $1
    5·1 answer
  • 1. How does payroll withholding help a company's employees? (1-2 sentences. 2.0 points)
    5·1 answer
  • On January 1, 2022, Swifty Corporation had Accounts Receivable of $ 51,900 and Allowance for Doubtful Accounts of $ 3,400. Swift
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!