1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vichka [17]
2 years ago
8

How can i do this one ☝️

Mathematics
2 answers:
Dvinal [7]2 years ago
7 0

Answer:

<h2><u>20</u></h2>

Step-by-step explanation:

-4 = \frac{r}{20} - 5

⇒ -4 + 5 = \frac{r}{20}

⇒ 1 = \frac{r}{20}

⇒ 1 × 20 = r

⇒ <u>20</u> = r

storchak [24]2 years ago
6 0

Hey there!

Let's start by adding 5 to both sides. This eliminates the -5.  

1 = r/20

Now to solve for r we can multiply both sides by 20.

20 = r

Check

-4 = 20/20 - 5

-4 = 1 - 5

-4 = -4

Your answer is r = 20.

Hope this helps!

You might be interested in
Which of the following numbers is rational?<br> -9<br> 5/8<br> 0<br> all of the above
uysha [10]

Answer:

5/8

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
C' (-3,5)
kherson [118]

Answer:

D. a reflection over the y-axis

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Do looks matter when is comes to guys​
jenyasd209 [6]

Answer:

this is not academic so ty for points

Step-by-step explanation:

Most  guys look at looks, but genuine men look at personality

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Nerissa has 5 pink bows, 1 blue bow, and 4 purple bows in a box. She will randomly choose 1 bow from the box. What is the probab
SCORPION-xisa [38]

Answer:2/5

Step-by-step explanation: ok so you take everything and you add it up you get a total of 10 then if you were going to grab a purple one there are 4 purple bows you can then simplify 4/10 to 2/5 and there is your aswer.

3 0
2 years ago
Can someone help please ?
forsale [732]

Answer:

5 is the hight

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Tony's Pizza made 52 pizzas today. If each pizza contains 12 slices, estimate how many slices of pizza Tony's Pizza Place made b
    13·2 answers
  • henry hit 3 more than half as many home runs as jack hit last season. if henry hit a total of 8 home runs, how mnay did jack hit
    11·1 answer
  • . A line that is tangent to a circle will always intersect the radius at what kind of angle?
    7·1 answer
  • Find the area of each figure
    12·2 answers
  • Help ASAP ! Please explain too
    9·2 answers
  • Ms jiang cut a string into 16 equal pieces if the lenght of each piece was exactly 7.3 inches long what was the original lenght
    15·1 answer
  • I need help I can’t seem to figure it out
    13·1 answer
  • Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can you buy for $1.00?
    12·2 answers
  • Which of the following points is most likely a high-leverage point with respect to a regression of monthly sales versus advertis
    10·1 answer
  • Which is a better deal per ounce? 24 ounces for $2. 99 or 36 ounces for $4. 99?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!