1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bingel [31]
3 years ago
7

What is 0.506 rounded in the hundredths

Mathematics
2 answers:
alekssr [168]3 years ago
7 0
It's 0.51 because r<span>ounding a number is when you take a number and "bump it up" 5 or above or "bump it down" 4 or below to a nearby and "cleaner" number. A number can be rounded to any place value you want. If you type in a number you wish to round below, and select what place value you want to round it to, this selection will show you how to round it!</span>
Aleksandr [31]3 years ago
4 0
0.51 The hundredths place increases when it is higher than or equal to 5 in the thousandths place.

You might be interested in
Mario had 9 green,8 red 10 brown 6 orange and 9 blue M &amp;M's. What fraction of the M&amp;M's are orange?
IrinaK [193]
2/11 or 6/33 
hope it helps

8 0
3 years ago
Ms. Carr's Class Is Selling Magazines To Raise Money For A Field Trip. The Students In The Class Device They Wanted To Make 5.50
FinnZ [79.3K]

Here you are giving only the amount they want to raise (namely profit times number of magazines sold), and here you are also giving Money they want to raise... So clarifying, the money they want to raise, should include the money they will spend on buying the magazines (there is no statement saying they found them, or were given the magazines, so a cost should be involved) 

Now if they are only making the count of "Field trip costs X amount of money, and given we have to make a profit of $5.5, How many must we sell?" then the equation should be n=X/5.5 

Should the story be, how much money must they raise to have a profit of 5.5 on each magazine and still have enough for the field trip, then you have a different equation which varies only in adding the cost of each magazine, either case, M should be defined not as money they need to raise (cause here they will be short on their goal) but Money they must earn. And again, you should rewrite your equation to be: 

M=Amount they must raise 
C=Cost per magazine 
n=Number of magazines 
p=profit $5.5 per magazine 

C+p=M/n 

And rewriting the previous they should make: 

n(C+p)=M -----> n(C+5.5)=M <span>m/n = 5.50 </span>
<span>m/n x n = 5.50 x n //// multiply each side by n </span>

<span>m = 5.5n</span>
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
99,000 equals how much tens
In-s [12.5K]
9900  because you divide 99000 by 10
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the midpoint M of the line segment joining the points A= (-7, -6) and B= (1,8).
Marrrta [24]

Step-by-step explanation:

Use midpoint formula,

x = -6/2 = -3 , y=2/2 =1

(x,y)=(-3,1)

so , the coordinates of mid point of line segment is M (-3,1)

8 0
3 years ago
4 tomatoes and 8 avocados cost $10. Six tomatoes and 14 avocados cost $17. How much does a single avocado and a single tomato co
Nataly_w [17]

Answer:

One avocado costs $1 and one tomato costs $0.50

Step-by-step explanation:

Set up a system of equations where t is the number of tomatoes and a is the number of avocados:

4t + 8a = 10

6t + 14a = 17

Solve by elimination by multiplying the top equation by 3 and the bottom equation by -2:

12t + 24a = 30

-12t - 28a = -34

Add them together and solve for a:

-4a = -4

a = 1

Plug in 1 as a into one of the equations and solve for t:

4t + 8a = 10

4t + 8(1) = 10

4t + 8 = 10

4t = 2

t = 0.5

So, one avocado costs $1 and one tomato costs $0.50

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Courtney reads around 110 words per minute. She procrastinated and now has less than a week to finish her reading assignment. If
    6·1 answer
  • the four highest scores on the floor exercise at a gymnastics meet were 9.675 9.25 9.325 and 9.5 points. choose the numbers that
    13·1 answer
  • Triangles Unit Test part 1 A length of rope is stretched between the top edge of a building and a stake in the ground. The head
    14·1 answer
  • 2400 is what percent of 6000
    6·2 answers
  • Write thThe bookstore is selling a series of 4 books for $97.50. What is the unit price for one book? Round your answer to the n
    6·1 answer
  • 3. Basket A had 7 times as many plums as basket B at first. Zoe put 58 more plums in each
    9·1 answer
  • A man spend 2500 per month for four months and runs into debts. He then reduces his expenses 1750 per month and just clears of h
    12·1 answer
  • In ΔMNO, the measure of ∠O=90°, the measure of ∠M=46°, and NO = 96 feet. Find the length of OM to the nearest tenth of a foot.
    11·1 answer
  • Help me please I have an f in this class I will give you 44 points
    14·1 answer
  • -26 - 4m = -2(2m + 13)
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!