Answer:
area = 250 in²
Step-by-step explanation:
5 x 2.5 = 12.5 in
8 x 2.5 = 20 in
area = 20 x 12.5 = 250 in²
2 ounce bag will cost less than $1.25
6 ounces ÷ 3 = 2 ounces
$3.60 ÷ 3 = $1.20
OR
$3.60 ÷ 6 ounces = $0.60 per ounce
2 ounces = $ 0.60 × 2 = $1.20
Answer:
11.4 units
Step-by-step explanation:
a/sinA = b/sinB
17/sin(88) = b/sin(42)
b = sin(42) × 17/sin(88)
b = 11.3821540088
Answer:
mm the answer would be
Step-by-step explanation:
1 may be
Answer:
x = 9/2.
Step-by-step explanation:
2/3 x + 4 = 7
2/3 x = 3
Multiply both sides by 3/2:
2/3 * 3/2 x = 3 * 3/2
x = 9/2.