1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
madam [21]
3 years ago
5

Using appropriate properties find

Mathematics
1 answer:
Natalka [10]3 years ago
4 0

Answer:

I believe its -68 but i could be wrong, because that's not a rational number, but it could also be -4080/60

You might be interested in
What is unit rate ?
scZoUnD [109]

Answer:

A unit rate is a rate with 1 in the denominator

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
The cost of 3 scarves is $72.75. What is the unit price?
sergejj [24]

Answer:

$24,25

Step-by-step explanation:

72.75 ÷ 3 = 24,25

3 0
2 years ago
Can someone help? will award brainliest​
Nina [5.8K]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

The beginning temperature is -12 and then it rises 5 degrees each hour at the end of the game it is 32 degrees.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the variable in this expression? 5x^2 + x+7
Zinaida [17]

Answer:

its x

Step-by-step explanation:

hope it helps unlike that other person

6 0
3 years ago
The first term of an arithmetic sequence is 14. The 25th term is 206. What is the common difference of the arithmetic sequence?
larisa [96]

an = a1+ d(n-1)

a1 =14

an=206  when n=25

206 = 14 + d (25-1)

206 = 14 + d * 24

subtract 14 from each side

192 = 24d

divide by 24 on each side

d=8

The common difference is 8

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If a woman making $25 an hour gets a 10 raise how much will she now make in an 8 hour work day?
    14·1 answer
  • Write the following using algebraic notation, using the letter x for any unknown numbers:
    13·2 answers
  • Write the recursive rule of the sequence -9, -3, 3, 9,....
    14·1 answer
  • Ms. Francis is buying some groceries. They total to $35.50. Sales tax is 4.5%. When she goes to pay, how much will
    11·2 answers
  • 29. Solve the equation below.<br> 30. Sol<br> 5x + 1 = -49<br> CAN YOU PLEASE HELP ME
    5·1 answer
  • From 13 bagels to 0 bagels
    9·2 answers
  • Please help!!! this is due in 20 mins
    7·2 answers
  • A recipe for lasagna calls for cups of cheese for the filling, plus cup of cheese for the top. The expression can be used to fin
    10·2 answers
  • What is the measure of angle x in the given figure
    15·1 answer
  • Please help with 34. a, b, and c
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!