Answer:
This differs from non-rigid motion, like a dilation, where the size of the object can increase or decrease. When working with rigid motion, you will typically see two objects that show the transformation.
Step-by-step explanation:
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.
So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can
Hope this help!
Answer:
Here's a possible example:
Step-by-step explanation:

Each piece is linear, so the pieces are continuous by themselves.
We need consider only the point at which the pieces meet (x = 3).

The left-hand limit does not equal ƒ(x), so there is a jump discontinuity at x =3.
Answer:
C
Step-by-step explanation:
The width is 5 yds longer so we can mark out b and d if you multiply 19 and 24 is 456 so you are left with C
Step-by-step explanation:
the explanation is above
Take key note of the dots bcz some are coloured and some aren't