1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Neko [114]
2 years ago
15

At the market, 5 light bulbs cost $9. How much do 7 light bulbs cost?

Mathematics
2 answers:
Naddik [55]2 years ago
8 0

Answer:

\boxed{$12.60}\boxed{12.60}

Step-by-step explanation:

<em>Hey there!</em>

<u>                                                               Given                                                        </u>

5 light bulbs = $9

__________________________________________________________

9 ÷ 5 = 1.8

Each light bulb is 1.8

To check do 1.8 • 5 = 9

Now we have cost per light bulb, do

7 • 1.8

= <u>$12.6 for 7 light bulbs</u>

<em>Hope this helps :)</em>

lidiya [134]2 years ago
3 0

Answer:

$12.60

Step-by-step explanation:

find unit price first

9÷5

1.8×7

12.6

You might be interested in
Marco earns $36.50 per hour show that the relationship between the amount he earns and the number of hours he works is proportio
Korolek [52]

To establish this equation we first need to assign some variables.

Let us assign x as the number of hours he has worked

and assign y as the total amount of money that he has earned

Therefore the equation y=36.50x is the equation that correctly represents how much money he makes regardless of how many hours he works.  Just plug in how many hours you want for x and then solve the equation and you will get how much money he makes in x amount of hours.  This is also proportional because for every hour that he works he gets the same salary of 36.50.  It is proportional because no matter how many hours he works the salary will go up the same amount for each extra hour he works.  The proportion is 36.50 dollars per hour worked.

3 0
3 years ago
A group of friends were working on a student film. They spent $476 on equipment, which was 85% of their total budget. What was t
xenn [34]
By by by the answer is 560
3 0
3 years ago
Whats the area of a circle that has a 8mm dimeter using 3.14 of pi
djyliett [7]

Answer:

50.24

Step-by-step explanation:

8/2 = 4

3.14 x 4^2 = 50.24

8 0
1 year ago
3(2v-1)=6v-4 can someone pls help me with this
ZanzabumX [31]

Answer:

Step-by-step explanation:

dy/dx= -(2x+3y+1)/(3x-2y+1)

Let x= X+p. and y = Y+q. then dy/dx = dy/dX.

dy/dX= -(2X+2p+3Y+3q+1)/(3X+3p-2Y-2q+1) =

dy/dX = -{2X+3Y+(2p+3q+1)}/{3X-2Y+(3p-2q+1)}

Now 2p+3q+1=0……………..(1)

3p-2q +1=0…………………………(2)

p/(3+2)=q/(3–2)=1/(-4–9)

8 0
3 years ago
Could someone Help me please!
Aliun [14]
C = 2 pi r
C = 2 x 3.14 x 5 
C = 31.4 yd

A = pi r^2
A = 3.14 x 5^2
A = 3.14 x 25
A = 78.5 yd^2
4 0
2 years ago
Other questions:
  • One half the sum of four consecutive multiples of 6 is 6 more than twice the 3rd highest of the multiples. What is the sum of th
    7·1 answer
  • Imagine we measured the height of all the male students at a particular college. We found that the average height of men at this
    11·1 answer
  • Let X have a binomial distribution with parametersn = 25and p. Calculate each of the following probabilities using the normal ap
    12·1 answer
  • Suppose that farmer's grew an unexpectedly large number of tomatoes this year. How would this increase in production affect the
    12·2 answers
  • Which is the sum of and <br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7B1%7D%7B3%7D%20" id="TexFormula1" title=" \frac{1}{3}
    15·1 answer
  • A study was conducted in order to estimate μ, the mean number of weekly hours that U.S. adults use computers at home. Suppose a
    14·1 answer
  • look at pic 10 pts will mark brainilest
    15·1 answer
  • What is the correct graph for the following algebraic inequality? x &lt; 2
    12·2 answers
  • Let AB // ED , AB = 10 units, AC = 12 units, and DE = 5 units. What is the length of AD?​
    13·1 answer
  • I need it ASAP!!!a dot was running on a number line. it travled from 34 to -34. it took 17 minuets. what is the avarage speed?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!