1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anna11 [10]
3 years ago
13

What is the answer of 8 (-12)

Mathematics
2 answers:
OverLord2011 [107]3 years ago
7 0

the answer is -96 as a  negatives and positive multiplied produce a negative. 8 * 12 is a calcultion you can do by columns

Olenka [21]3 years ago
4 0

-96

multiplly the numbers and get 96

a positive and a negative makes a negative

that's why the answer is -96


You might be interested in
I asked a question a while ago and nobody has answered it pls help
bogdanovich [222]

Answer:

bet but need barinlyist

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Find the mean and median 0,5,5,9,11,15
il63 [147K]
The mean is 7.5 you add up all the numbers and then divide by the amount of numbers there is
8 0
3 years ago
Can someone help me with this
Art [367]

Ans57 , 58 , 59

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Y divide 2 x 4 - 10 divide x + 6 where x = 5 and y = 16
Eva8 [605]

16/2x4-10/5+6

8x4-10/5+6

32-10/5+6

32-2+6

30+6

36

3 0
3 years ago
If x is a non-zero number and n is an integer, then x^-n is the reciprocal of x^n<br> True or False
enyata [817]
I would go with TeriWeaver's answer
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please answer these for me! please!
    7·1 answer
  • If you wanted to reduce the 8 by a ratio of 1/4 what would the dimensions of the new rectangular be
    8·1 answer
  • Michelle found a new violin on sale at 30% off. how much would she pay the cashier if it originally sells for $250 in a city tha
    15·1 answer
  • you have $140 in a savings account and save $10 per week. Your friend has $95 in a savings account and saves $19 per week. How m
    6·1 answer
  • Find the length of each side of the polygon for the given perimeter
    10·1 answer
  • What does solve w mean
    5·1 answer
  • What is the length of QR
    10·2 answers
  • Members of a lacrosse team raised $1352.50 to go to a tournament. They rented a bus for $802.50 and budgeted $25 per player for
    11·2 answers
  • What is the gcf of 9-27x^3?
    8·1 answer
  • What is the unit price of a Mt. Dew if a six packs costs $2.70
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!