1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nordsb [41]
3 years ago
11

4/9 kilogram of baking soda cost $2.How much does 1 kilogram of baking soda cost?

Mathematics
2 answers:
olchik [2.2K]3 years ago
7 0

Answer:

4.5 usd

Step-by-step explanation:

$2 / 4 *9 =$4.5

hope this helps

Tema [17]3 years ago
7 0

Answer:

1 kilogram of baking soda costs $4.5

Step-by-step explanation:

To solve this problem, we will follow the steps bellow:

Using proportion;

Let x be the cost of 1 kg of baking soda

\frac{4}{9} kilogram = $ 2

1 kilogram  = x

Cross - multiply

\frac{4}{9}  ×  x  = $2  ×   1

\frac{4}{9}  ×  x    = $2

\frac{4x}{9} = $2

Multiply both-side of the equation by 9

\frac{4x}{9} × 9= $2 × 9

At the left-hand side of the equation 9 will cancel-out 9, hence our equation becomes

4x = $18

Divide both-side of the equation by 4

\frac{4x}{4}  = $ \frac{18}{4}

x   = $4.5

1 kilogram of baking soda costs $4.5

You might be interested in
For a recent project, a teacher purchased 250 pieces of red construction paper and 114 pieces of blue construction paper. What i
Lisa [10]
The answer is b because you can divide them by 2 to get the answer<span />
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Urgentttt Workkk help
vesna_86 [32]

Answer:

3, 15

Step-by-step explanation:

1/10 of a unit also just means dividing by 10. 1/2 is just dividing by 2. Hope this helped!

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Convert: 16,000 pounds tons Submit convert it​
dezoksy [38]

Answer: 8

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Cara and her brother take a numbered spinner from a board game and use it to determine
Oksi-84 [34.3K]

They are dependent events because if cara spins it and it lands on her she gets to play with the puppy, But if she misses it and her brother spins and it lands on him he gets to play with the puppy.

Short answer: the event is dependent because the outcome of the first spin effects the brother outcome

4 0
3 years ago
City code says you need to have a total of at least 54 toilet stalls, but each bathroom can only have 6 stalls. How many bathroo
Lady bird [3.3K]

City code says you need to have a total of at least 54 toilet stalls, but each bathroom can only have 6 stalls.

So, Let the number of bathrooms to be built be = x

Number of toilet stalls needed = 54

Number of stalls each bathroom can have = 6

So, the number of bathrooms to be built are =

6(x)=54

x=\frac{54}{6}

x=9

Hence, one must build 9 bathrooms with 6 stalls each.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the gain percent in the following:<br>Cost Price Rs 280,<br>(a) Selling Price<br>Rs 290​
    5·1 answer
  • 20 years later, the same runner now wants a pierce of 5 miles in 55 minutes. How many minutes will it take him to run 1 mile at
    13·1 answer
  • Explain (1+y)^2 how does it turn into 1+2y+y^2 ? i don't understand
    5·1 answer
  • Solve for Y showing all work: y-8=13
    11·1 answer
  • Thompson down the street from his home to Cameron's house. Along the way, he stopped at a bake to pick up cupcakes. if he began
    7·1 answer
  • 24h + 3d - 10h + 8d simplified <br> A. 14h + 11d<br> B. 14h + 5h <br> C. 25hd
    5·2 answers
  • What is the slope of the line y= 1
    15·1 answer
  • Select the correct answer from each drop-down menuShape I is similar to shape II
    13·2 answers
  • crystal wants to buy a bag of red delicious apples one bag has a price of $4.50 what is the unit price per apple HEEEEEELP ASAP
    15·2 answers
  • A) Complete the table of values for y = 6 - 2x
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!