1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Fudgin [204]
3 years ago
8

Write each mixed number as the product of a whole number and unit fraction 1 1/3

Mathematics
2 answers:
UkoKoshka [18]3 years ago
6 0
Mixed fraction would be 3 and 2/3
valentina_108 [34]3 years ago
6 0
That would be 3 2/3 because if you have an improper fraction you divide the denominator to the numerator ( 11 divided by 3 is 3 Remainder 2 ) turn it into the fraction 3 as the whole number 2 as the numerator than keep the same denominator which is three
You might be interested in
Use pictures or words to explain what shapes can be put together to make a hexagon shape.
GenaCL600 [577]
Triangles are the easiest shape to make a hexagon out of. You can do this by lining up 6 triangles where each base of the triangle lines up.
5 0
2 years ago
Mary is 2 times older than Bob and Bob is 5 years older than Sally. Sally is 10 years old how old is Bob
s344n2d4d5 [400]

Answer:

Bob is 15 years old.

Step-by-step explanation:

If Sally is 10 years old and Bob is five years older than Sally then we just need to add 10+5=15.

Hope this helps!!

8 0
2 years ago
Lydia drives from city a to city b to transport goods. her return speed is 3 times her departure speed and she takes 40 minutes
gizmo_the_mogwai [7]

Answer:

1 hour

Step-by-step explanation:

Hello, let's say that her departure trip takes t in minutes, as her return speed is 3 times her departure speed, she took t/3 for the return and we know that this 40 minutes less, so we can write.

t/3=t-40

We can multiply by 3

t = 3t -40*3 = 3t - 120

This is equivalent to

3t -120 = t

We subtract t

2t-120 = 0

2t = 120

We divide by 2

t = 120/2 = 60

So this is 60 minutes = 1 hour.

Thank you.

4 0
2 years ago
A travelling salesman sells milkshake mixing machines and on average sells 8.9 machines per month. He needs to sell at least 3 m
Goshia [24]

Answer:

0.67% probability he will have to shut down after this month

Step-by-step explanation:

In a Poisson distribution, the probability that X represents the number of successes of a random variable is given by the following formula:

P(X = x) = \frac{e^{-\mu}*\mu^{x}}{(x)!}

In which

x is the number of sucesses

e = 2.71828 is the Euler number

\mu is the mean in the given time interval.

On average sells 8.9 machines per month.

So \mu = 8.9

Using the Poisson distribution, what is the probability he will have to shut down after this month

If he sells less than 3 machines.

P(X < 3) = P(X = 0) + P(X = 1) + P(X = 2)

P(X = x) = \frac{e^{-\mu}*\mu^{x}}{(x)!}

P(X = 0) = \frac{e^{-8.9}*8.9^{0}}{(0)!} = 0.0001

P(X = 1) = \frac{e^{-8.9}*8.9^{1}}{(1)!} = 0.0012

P(X = 2) = \frac{e^{-8.9}*8.9^{2}}{(2)!} = 0.0054

P(X < 3) = P(X = 0) + P(X = 1) + P(X = 2) = 0.0001 + 0.0012 + 0.0054 = 0.0067

0.67% probability he will have to shut down after this month

5 0
2 years ago
How do you write the equation 0=x+1 in standard form
Elanso [62]

Answer:

x=-1

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If a line passes through the point (4,-3) and has a slope of 2/3 the point slope equation is
    10·1 answer
  • I need to find the volume of the prism
    6·2 answers
  • Combine like terms. 0.5(×^4-7)+16=​
    14·2 answers
  • A 2-gallon bucket of paint costs $101.20. What is the price per quart?
    12·2 answers
  • Can someone help me with this simple math problem, I’m a little confused on what’s the correct answer. I will mark you brainlies
    10·2 answers
  • At the beginning of the school year, each student's height was measured Ryans's height was measured 48.2 inches his friend Sara
    15·1 answer
  • F
    8·1 answer
  • 46 + [3(2+5)] + 5}<br> Simplify expression using order of operations
    8·2 answers
  • Calculate the area of blue paint on the front of this house..
    11·1 answer
  • Is this correct? helppp​
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!