1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ollegr [7]
3 years ago
15

A population of bacteria is growing according to the exponential model P = 100e.70t, where P is the number of colonies and t is

measured in hours. After how many hours will 300 colonies be present? [Round answer to the nearest tenth.]
A) 0.7
B) 1.6
C) 5.7
D) 7.2
Mathematics
2 answers:
Reika [66]3 years ago
6 0
T=(log(300÷100)÷log(e))÷0.7
T=1.6
OleMash [197]3 years ago
5 0

Answer:

The correct option is B). 1.6 years

Step-by-step explanation:

The model for the population of bacteria is growing by :

P = 100\cdot e^{0.70t}

where P is the number of colonies and t is measured in hours.

Now, we need to find after how many hours will 300 colonies be present

So, Putting value of P = 300 in the above model and obtain the value of t

\implies 300=100\cdot e^{0.70t}\\\\\implies 3=e^{0.7t}\\\\\text{taking natural log ln on both the sides}\\\\\implies \ln 3=\ln e^{0.7t}\\\\\implies \ln 3=0.7t\\\\\implies t=\frac{\ln 3}{0.7}\\\\\implies t=1.6\:\: years

Therefore, The correct option is B). 1.6 years

You might be interested in
The measures of two angles of a triangle are 23 and 67. Is the triangle acute, right, or obtuse. Use geometric terms in explanat
Vlada [557]
The angle measures of any triangle = 180 adding 27 and 63. = 90 leaving 90 degrees for the remaining angle therefore the triangle is a right triangle by definition if a triangle has a 90 degree angle it's a right triangle
3 0
3 years ago
Given that (-5,-6) is on the graph of f(x), find the corresponding point for this function -1/3f(x).
masya89 [10]
<h3>Answer:  (-5, 2)</h3>

Explanation:

We multiply the y coordinate by -1/3 because of the notation (-1/3)*f(x). Recall that y = f(x). The x coordinate stays the same.

5 0
2 years ago
Find the unit price
Mrac [35]

Answer:

Price per ounce is $0.062

Step-by-step explanation:

Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce

Firstly, we need the total ounce value

1 pound = 16 ounce

so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces

So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces

So 40 ounces = $2.48

price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce

3 0
2 years ago
The two triangles are similar What is the value of x? Enter your answer in the box x =
lilavasa [31]

Answ x=59

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
What goes in the blank?<br> A always<br> B sometimes<br> C never<br> D rarely
o-na [289]
I think it might be (b)
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • PLEASE help me with 26 and 27 asap
    14·1 answer
  • The Math Club is baking pies for a bake sale. The fruit-pie recipe calls for twice as many peaches as nectarines. If it takes a
    5·1 answer
  • Can someone please answer this for me
    10·1 answer
  • A boy stands 1 meter away from a lamppost. He is 1.8 meters tall and casts a shadow 2 meters long in the light from the lamp. Ho
    6·2 answers
  • How many boys are there in an introductory geology course if 360 students are enrolled and there are five boys to every seven gi
    7·2 answers
  • Hello! Please help if you’re able to :D!!
    10·1 answer
  • A desk is purchased for $277. Calculate it's worth after depreciating for 5 years if it's depreciation rate is 20% per year
    7·1 answer
  • Consider the scale drawing of a skate park.
    9·2 answers
  • Watson has 4 yards of fabric. He would like to cut it into pieces measuring 2/5 of a yard. How many pieces will Watson be able t
    6·1 answer
  • Convert: 2589 millimeters = ______ kilometers
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!