The angle measures of any triangle = 180
adding 27 and 63. = 90
leaving 90 degrees for the remaining angle
therefore the triangle is a right triangle
by definition if a triangle has a 90 degree angle it's a right triangle
<h3>
Answer: (-5, 2)</h3>
Explanation:
We multiply the y coordinate by -1/3 because of the notation (-1/3)*f(x). Recall that y = f(x). The x coordinate stays the same.
Answer:
Price per ounce is $0.062
Step-by-step explanation:
Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce
Firstly, we need the total ounce value
1 pound = 16 ounce
so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces
So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces
So 40 ounces = $2.48
price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce
Answ x=59
Step-by-step explanation: