1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alenkinab [10]
4 years ago
15

How many terms are in the expression 10x

Mathematics
1 answer:
Vladimir79 [104]4 years ago
7 0
One.
A term is, in other words, each part of an expression.
Ex.
2 + 3x - 478923c = 3.14
Here, you have four terms total, three on one side of the equation, and one on the other.
You might be interested in
I really need help anybody
Brut [27]
- 4(8x-3)/4 =76/4

-8x+3=76/4

-8x+3=19

-8x=16

X=2

I hope this helps.
7 0
4 years ago
$20 haircut ; 10% tip
Trava [24]

Answer:

22 dollars

Step-by-step explanation:

10% of $20= 2

20+2=$22

3 0
4 years ago
Help plzzzzzzzzz????? asapp
Fiesta28 [93]
The two angles are a linear pair.
(Explanations down below!)

Linear pair angles must add up to 180 degrees. You can tell that the two angles add up to 180 degrees because they form a straight line (which is 180 degrees).

Complementary angles add up to 90 degrees. The two angles are not complementary because they do not form a 90 degree angle (right triangle, square in corner, like a L shape).

Vertical angles are opposite each other and are equal to one another. These angles are adjacent to each other and do not look similar.
6 0
4 years ago
2<br> 3250 m + 1,662 km =
uranmaximum [27]

Answer:

1,665.25 km

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Please help me out! the question is
kupik [55]
They had the same quotient because both of those equations are equal
5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the value of S4 for
    6·1 answer
  • What is the weight in grams of a liquid that exactly fills 163.5 ml container if the density of the liquid is .492 G / milliliIt
    8·1 answer
  • Miranda purchased two pairs of leggings for $2.99 each a bottle of nail polish for $3.49 and a lipstick for $5.99
    12·2 answers
  • The bake sale earned 83.48 dollars during the 4 hours it was open what is the unit rate
    6·1 answer
  • If 8(x) is the inverse of f(x) and f(x) = 4x + 12 what is g(x) ?
    13·1 answer
  • 4.8 is 10 times as much as _____?​
    15·2 answers
  • Please anyone help me on this question
    15·1 answer
  • Plzzzzzzzzz help <br> 20.41 rounded to the nearest hundredth
    6·2 answers
  • Mean rent is $820 with standard deviation of $217. Johns rent is $1325. How much higher would johns rent have to be to be consid
    7·1 answer
  • What value of x makes the vertical parts of the letter N parallel?<br> picture provided
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!