You have to divide the total cost $12 by the 4 bars, so $12/4 bars = $3 per bar
Answer:
false
Step-by-step explanation:
slope and intercept equation is y=mx+c
Question:
<em><u>A company sets up a food booth and a game booth at the county fair. The fee for the food booth is $100 plus $5 per day. The fee for the game both is $50 plus $7 per day. Write an expression for how much both will cost for the same number of days.</u></em>
Answer:
105 times 15= 1575
57 times 20= 1140
1140+1575= 2715
(2715)(d)= x
1) $450/12=$37.50
2)$37.50x3=$112.50
The answer is: $112.50
I hope this helps
The total area of pool and border = 361 square feet.
Length of square pool = x
Length of square pool plus border = (x + 1 +1 ) = x + 2
There is 1 foot length on each side on the x length.
The other length of the square pool and border = (x + 2)
Area = (x+2)(x+2)
(x + 2)(x +2) = 361. Let A = x +2
A*A = 361
A² = 361 Take square root of both sides
A = √361
A = 19
A = x + 2 = 19
x = 19 - 2
x = 17
Area of square pool = x*x = 17*17 = 289
Area of the pool = 289 square feet.