1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tema [17]
2 years ago
5

Find the value of x .... need help ASAP

Mathematics
1 answer:
dangina [55]2 years ago
7 0

We know: The sum of the angles of each quadrilateral is 360°.

Therefore we have equation:

x + 3x + 4x + 2x = 360

10x = 360     |:10

x = 36

You might be interested in
Note: Figure is not drawn to scale.
zaharov [31]

The area of the object with a shape of kite having diagonals of 14 inches and 10 inches is 70 in².

<h3>What is an equation?</h3>

An equation is an expression that shows the relationship between two or more variables and numbers.

The area of kite = (product of diagonals)/2

Area of kite = (10 * 14) / 2 = 70 in²

The area of the object with a shape of kite having diagonals of 14 inches and 10 inches is 70 in².

Find out more on equation at: brainly.com/question/2972832

#SPJ1

6 0
1 year ago
How do I do this delta math question?
KonstantinChe [14]
It does not represent a polynomial
7 0
2 years ago
HELP ME PLS!!!!
Marina CMI [18]

Answer:

10°

Step-by-step explanation:

360/36 = 10

3 0
2 years ago
What is the lest common denominator of 1/12 and 5/8
Sonja [21]
The LCM is 24.
1/12=2/24
5/8=15/24
6 0
3 years ago
X+9=13352643-2x answer get brainliest
Ymorist [56]

Answer:

4450878

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Factor completely: 3x2 − 17x − 28
    11·1 answer
  • Need 27/75 turned into as a decimal
    5·1 answer
  • The volume of a sphere is 562.51 in? How many inches are in the radius of the sphere?
    14·2 answers
  • 3/2 + y/3 = 2 what is y
    13·1 answer
  • Exactly one of the numbers 2,3 5 and 7 is placed in each of the 4 empty regions formed by circles A, B and C so that the sum of
    15·1 answer
  • Solve for x? pls help
    5·1 answer
  • PLEASE HELP!! <br> Find the area of the triangle below
    13·1 answer
  • Fatima told her grand children if i give 2 toffees each of you i am left with 3 toffees.But if i try to give 3 toffees each of y
    9·1 answer
  • #
    6·1 answer
  • A 9-yard roll of string costs $3.42. What is the unit price?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!