1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
algol13
3 years ago
8

Knox Company has a new product with a projected selling price of $6.00 each. It estimates that it could sell 100,000 units annua

lly. Variable costs are expected to be $2.75. Knox anticipates a profit of $2.50 per unit. The target cost for the product is:_________.
Business
1 answer:
Pachacha [2.7K]3 years ago
6 0

Answer:

350,000

And if done per unit, $3.50

Explanation:

Both sales and variable cost are dependent on the number of units sold.

The sales less the variable cost gives the contribution margin. The contribution margin less the fixed cost gives the net operating income.

The target cost of the product is the difference between the selling price and the anticipated profit.

Target cost per unit

= $6.00 - $2.50

= $3.50

Total Target cost = $3.50 * 100,000

= $350,000

You might be interested in
Archie Co. purchased a framing machine for $60,000 on January 1, 2021. The machine is expected to have a four-year life, with a
horrorfan [7]

Answer:

$16,500

Explanation:

Depreciation is a method used in expensing the cost of an asset.

sum-of-the years'-digits method = (useful life remaining / sum of years) x (cost of asset - residual value)

sum of the years  = 1 + 2 + 3 + 4 = 10

(3 / 10) x ($60,000 - $5,000) = $16,500

3 0
3 years ago
Explain the importance of excellent customer service.
IRISSAK [1]
Excellent customer service is very important because if they treat the customers badly then their company’s customers will slowly decrease
7 0
2 years ago
On January 1, 2021, Anne Teak Furniture issued $100,000 of 10% bonds, dated January 1. Interest is payable semiannually on June
zysi [14]

Answer: $86,235

Explanation:

Use Excel or a financial calculator to calculate the bond price.

As the interest is payable semiannually, the relevant variables are:

Coupon = 10% * 100,000 * 1/2 years = $5,000

Yield = 12% / 2 = 6%

Number of periods = 15 years * 2 = 30 semi annual periods

Bond price = $86,235

6 0
2 years ago
Wat theel is 2 puls 1 \
olga55 [171]

Answer:

3

Explanation:

2+1=3 ofjdjdnsjsjjss

3 0
3 years ago
Sea Company reports the following information regarding its production costs: Units produced 54,000 units Direct labor $ 47 per
Elodia [21]

Answer:

Total unitary cost= $118.5

Explanation:

Giving the following information:

Units produced 54,000 units

Direct labor $47 per unit

Direct materials $40 per unit

Variable overhead $29 per unit

Fixed overhead $ 135,000

Under absorption costing, the unitary production cost is calculated using the direct material, direct labor, and total unitary overhead (including fixed overhead).

Unitary cost= direct material + direct labor + unitary variable overhead + unitary fixed overhead

Unitary fixed overhead= 135,000/54,000= $2.5 per unit

Total unitary cost= 47 + 40 + 29 + 2.5= $118.5

4 0
3 years ago
Other questions:
  • The common stock of Buildwell Conservation & Construction Inc. (BCCI) has a beta of .9. The Treasury bill rate is 4%, and th
    14·1 answer
  • Owen Cartwright has joined a real estate syndicate that bought an office building in downtown Orlando, Florida. What type of inv
    10·2 answers
  • The unequal distribution of wealth, income, power, and poverty is called
    11·1 answer
  • The impact lag facing the Fed is
    12·1 answer
  • Hector has a favorite Mexican fast food restaurant he likes to go to for chicken burritos. He will drive ten miles to the locati
    14·1 answer
  • For smaller income-producing properties, appraisers may use the ratio of a property's selling price to its effective gross incom
    5·1 answer
  • Geneva Company manufactures dolls that are sold to various customers. The company works at full capacity for half the year to me
    7·2 answers
  • KeyLine, Inc., engages primarily in the manufacture of touch-sensitive LCD monitors. The company prices its products so that it
    8·1 answer
  • Money aggregates
    15·1 answer
  • What is journal entry is goods return to sanjay​
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!