1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
makvit [3.9K]
3 years ago
10

Given: AB ≅ BC and MA ≅ PC ∠AMO ≅ ∠CPO Prove: ∆AMO ≅ ∆CPO

Mathematics
2 answers:
Zielflug [23.3K]3 years ago
5 0
Are AB BC MA PC in the triangle??
Schach [20]3 years ago
5 0

Answer:

OM = ON by using concurrency of Δs BOM and DON

Step-by-step explanation:

In the figure ABCD:

∵ AB // CD

∵ CB // AD

∵ In any quadrilateral If every two sides are parallel then

 it will be a parallelogram

∴ ABCD is a parallelogram

∴ AC and BD bisects each other at O ⇒ (properties of parallelogram)

∴ OD = OB ⇒ (1)

∵ BC // AD

∴ m∠CBD = m∠ADB ⇒ alternate angles

∵ M ∈ BC , N ∈ AD , O ∈ BD

∴ m∠MBO = m∠NDO ⇒ (2)

∵ BD intersects MN at O

∴ m∠MOB = m∠NOD ⇒ (3) (vertically opposite angles)

From (1) , (2) and (3)

∴ ΔBOM ≅ ΔDON

∴ OM = ON

You might be interested in
Ricky has 3/4 of a bag of Skittles. He wants to split the rest between between his 5 friends. What fraction of the bag will each
Wittaler [7]

Answer:

  • 3/20, with the assumptions below.

Explanation:

The question seems incomplete.

In order to show you the procedure, I make some assumptions.

Assuming that Ricky wants to split the full content of the 3/4 of a bag between his 5 friends, to find what fraction of the bag will each friend receive you must divide 3/4 by 5.

The operation is:

        \dfrac{3}{4}\div 5

Convert the whole number 5 into fraction using 1 as denominator:

       \dfrac{3}{4}\div \dfrac{5}{1}

Transform the division into multiplication changing the divisor into its reciprocal:

       \dfrac{3}{4}\times \dfrac{1}{5}

Multiply numerator with numerator and denominator with denominator:

       \dfrac{3\times 1}{4\times 5}=\dfrac{3}{20}\leftarrow answer

7 0
3 years ago
PLZ HELP WILL GIVE BRAINLIEST WORTH 10 PTS THX!!
antiseptic1488 [7]

Answer:

  64/49

Step-by-step explanation:

The applicable rules of exponents are ...

  (a^b)^c = a^(bc)

  (a^b)(a^c) = a^(b+c)

  a^-b = 1/a^b

  a^0 = 1

_____

Using these rules, we can simplify the given expression to ...

  \left(\dfrac{8\cdot 4\cdot 2}{8\cdot 7}\right)^2\times\left(\dfrac{8^0}{7^{-3}}\right)^3\times 7^{-9}\\\\=\dfrac{8^2}{7^2}\times(8^{0\cdot 3}\cdot 7^{3\cdot 3})\times 7^{-9}\\\\=\dfrac{64}{49}\times(8^07^{9-9})=\boxed{\dfrac{64}{49}}

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the square root of 5
Zigmanuir [339]

Answer:

2.236

Step-by-step explanation:

you could estimate it to be between 2 and 3 (because 5 is between 4 and 9)

or you just put it into a calculator

5 0
3 years ago
a cruse ship can cover 17 nautical miles in 340 minutes how many nautical miles will it travel in 300 minutes
Genrish500 [490]

Answer:

1 minute to sail 17/306 = 1/18th of a nautical mile

234 minutes to sail 1/18 x 234 = 13 nautical miles.

Hope this helps :-)

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
#2
sergey [27]
It is the third onne
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which graph represents a linear function?
    9·2 answers
  • Kelsey has saved 35dollars towards the cost of a 390 dollar video game system. In the weeks to come, she plans to save an additi
    5·2 answers
  • John pays $15 per hour plus a fee of $10 to get his house cleaned.if he has to pay $160 how many hours did he get his house clea
    12·1 answer
  • A pet groomer who gets groomed is an example of what type of pay
    15·1 answer
  • Will mark brainliest if right :)
    7·1 answer
  • Colin paid $3.38 for frozen yogurt, which weighed 8 " # ounces. What is the unit cost (dollars per ounce)?
    9·2 answers
  • Select the equivalent expression.<br><br><br><br><br> Umm so yeah... happy pride month royals!
    14·1 answer
  • What is the equation for the perpendicular that passes through the point (-1,-2) ?
    13·1 answer
  • Lily charges $60 for 5 tutoring sessions. What is the cost PER session?
    9·2 answers
  • Please help, thankssss
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!