1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Goshia [24]
3 years ago
6

Carson buys 4 pounds of peaches for $12. How much did he spend per pound?

Mathematics
2 answers:
Inessa [10]3 years ago
7 0

Answer: $3 per pound

Step-by-step explanation:

Since Carson buys 4 pounds of peaches for $12, you can find the value of one pound by dividing 4 by 4. You must also divide the 12 by 4. In conclusion, you pay $3 per pound.

liraira [26]3 years ago
5 0

Answer:

Step-by-step explanation:

12 divided by 4!

Which is 3 dollars per pound

I think I’m not sure

You might be interested in
Select all the factors roots of x^3 +2x^2-16x-32
Ivanshal [37]

Factor by grouping. Group up the terms into pairs, factor each pair, then factor out the overall GCF.

x^3 + 2x^2 - 16x - 32

(x^3 + 2x^2) + (-16x-32) ... pair up terms

x^2(x + 2) + (-16x - 32) ... factor x^2 from the first group

x^2(x + 2) - 16(x + 2) ... factor -16 from the second group

(x^2 - 16)(x + 2) .... factor out (x+2)

(x - 4)(x + 4)(x + 2) .... Use the difference of squares to factor x^2-16

---------------------------

The original expression completely factors to (x - 4)(x + 4)(x + 2)

The three factors are x - 4  and  x + 4   and   x + 2

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
How is everyone today? Just wanted to make sure everyone is alright
mart [117]

Answer:

Very good actually

Step-by-step explanation:

Because I ate CHICKEN NUGGETIES!!!!!

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A bakery sells pie slices that are 1/6 of a pie. If they made 18 pies today.How many slices of pie will they have?
Lera25 [3.4K]

Answer:

108 slices

Step-by-step explanation:

One pie is 6 slices so 6*18 is equal to 108

4 0
2 years ago
Karl's car went 550 miles on 33 gallons of gas. Which equation does NOT give the correct unit rate, x, in miles per gallon for K
jekas [21]

Answer:

x = 550 ÷ 33




what are the answer choises

Step-by-step explanation:


6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help ASAP.. I don’t understand.
Dmitry_Shevchenko [17]

Y intercept means x = 0, on x= 0 y is also zero so the cordinate is (0,0)

8 0
3 years ago
Other questions:
  • I have a Brainliest please help
    10·1 answer
  • Last year, a large trucking company delivered  tons of goods with an average value of $23,000 per ton. What was the total value
    5·1 answer
  • Solve the inequality. 3(x +1) +11 <-2(x + 13)
    9·1 answer
  • If the volume of a cube is 1,000 cubic feet what is the surface area
    8·2 answers
  • 6 times 7 is 42 6 times 5 is 30 if that's any help please help me out.
    13·1 answer
  • K+x=y<br> answer that please i need help!!!!
    14·1 answer
  • Kate hiked 14 miles in 6 hours.<br> Which rate represents the number of miles traveled per hour?
    8·1 answer
  • |2| + |-13| =<br><br> BRAINLIST AND EXTRA POINTS
    12·2 answers
  • The ratio of the drummers to guitar players who tried out for a band is 28:14. If there are 84 drummers,how many musicians are t
    11·2 answers
  • A laptop has a listed price of 827.95 before tax. If the sales tax rate is 8.75%, find the total cost of the laptop with sales t
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!