1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Maksim231197 [3]
2 years ago
5

Erin and kelly were getting manicures this week. erin gets a manicure every 4 weeks. kelly gets a manicure every 5 weeks. what i

s the fewest number of weeks that will pass before both girls will get manicures again in the same week?
Mathematics
1 answer:
Tasya [4]2 years ago
7 0

Answer:

20

Step-by-step explanation:

20 is the lowest common multiple

You might be interested in
The ratio of the cost of a tennis racket ro tennis balls is 18:1. If a can of balls cost $5.35, what is the cost of the racket?
siniylev [52]

Multiply the ratio by $5.35

racket : balls = 18×$5.35 : 1×$5.35 = $96.30 : $5.35

The racket costs $96.30.

5 0
2 years ago
A school is selling tickets to their Spring theater production. Student tickets cost $6 each and non-student tickets cost $9 eac
I am Lyosha [343]

Answer:

x=137

y=525-137

y=388

Step-by-step explanation:

Let the student tickets be x

Let the geral Admission tickets be y

x+y=525

y=525-x

4x+6y=2876 (subsitute for y)

4x+6(525-x)=2876

 

4x+3150-6x=2876

-2x=-274

x=137

y=525-137

y=388

Hence, about 137 childern tickets were sold and 388 gernal admission tickets were sold.

Paul.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
EASY WORK!!!plz look at the photo.
Natasha2012 [34]

Answer:

first one is -6 and +6

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Please help me on this problem
nevsk [136]

a cause their really isnt any ADEF like in letters

7 0
2 years ago
Need help with homework will give crown
prohojiy [21]
For the first one it’s D.3
6 0
2 years ago
Other questions:
  • Value of the expression down below
    10·1 answer
  • What is the value of x in the equation 8x - 2y = 48, when y= 4?
    12·1 answer
  • What line represents the relationship between r and s in the table
    6·2 answers
  • A businessman buys 1440 dozen pens at £2.50a dozen and sell them at price of 25 cent a piece.what is his total profit on the lot
    8·1 answer
  • 11/5 - 7/4 + 2/1 evaluate​
    10·1 answer
  • Simplify the expression (2−3i) (5+i) by distributing. Express your answer in a+bi form, Step by Step.
    10·1 answer
  • A map has a scale of 1: 1250000. On a map, The cave of truth is 1.9cm away from the waterfall of dreams. How far away are they i
    7·1 answer
  • 4+2(8²×4²)+6+4+6+6+6+2+2​
    9·2 answers
  • A package of 4 pairs of insulated costs ​$21.96. What is the unit price of the pairs of ​?
    12·1 answer
  • Simplify sqrt72 -3sqrt12 + sqrt 192
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!