1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Katyanochek1 [597]
3 years ago
11

Joan received $100 in gift cards for an online music store. Each time she buys a new song it costs $1.29. She has already bought

10 songs. Write an inequality that models the situation. Then determine the number of songs she can buy and not run out of money.
Mathematics
1 answer:
Artyom0805 [142]3 years ago
5 0
-1.29(10) less then sign 100
he can by 67 more songs
You might be interested in
The graph of a linear equation passes through (0, 5) and (−10, 0). What is the equation?
Gnesinka [82]

Answer:

-5/-10

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
What is the answer I'm confused and I don't know how to do it
ira [324]
C is 50 cents because 2 dollars divided by 4 is 50
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
I played 4 games of badmintonand scored 12 points per game. The average score of the first 3 games was 10 points per game. how m
Ne4ueva [31]
You scored 18 points in your fourth game because if you played 4 games and got 12 points each game that equals 48 points all together and if the average is 10 points for the first 3 games that equals 30 points for the three games so 48-30=18
6 0
3 years ago
Please solve. 10 pts + brainliest
Andreyy89

Answer:

A: 7

B:1

C: 2

I hope this helps mark me brainliest don't forget to rate and thank

5 0
3 years ago
Fill in the blanks below
pickupchik [31]

Answer:

1. 0/10

2. -9/0

Step-by-step explanation:

you want to do the second y- the first y / the second X-the first x

3 0
2 years ago
Other questions:
  • In 2006, 5,200 highway accidents were recorded in a city. The number of highway accidents increases by 5% every year. Let y repr
    11·2 answers
  • At a local grocery store, the cost of apples varies directly with the weight of the apples. If a 5-pound bag
    11·1 answer
  • What is half of one-fourth
    14·1 answer
  • A hippopotamus weight 1.5 tons. what is its weight in ounces
    8·1 answer
  • -8x+3=8x+27 I need help plz I’m trash at math
    15·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP<br><br>Solve. <br><br>y &gt; 2x + 2<br>y ≤ -3/2 x - 5
    8·1 answer
  • Will give brainliestt
    5·2 answers
  • Which are supplementary?
    6·1 answer
  • Help. I need help<br> plssss
    7·1 answer
  • A stone is thrown downward with a velocity of 88 feet
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!