Answer:
Katie needs to pay $27.9.
Step-by-step explanation:
Given;
Cost of per foot = $2.25
Number of flowers in her yard = 12.4 square foot
We need to find how much she needs to pay.
Solution:
Now we know that;

So for
= Cost for
.
By using Unitary method we get;
Cost for
= 
Hence Katie needs to pay $27.9.
Solution:
<u>Note that:</u>
- Given angles: w + 8° and 48°
- w + 8 + 48 = 180
<u>Solve for w in the equation "w + 8 + 48 = 180".</u>
- => w + 8 + 48 = 180
- => 56 + w = 180
- => w = 180 - 56
- => w = 124°
The value of w is 124.
Answer:
Each of them spent $9.35 on meal.
Step-by-step explanation:
Jacob and his three friends ordered an individual pizza and a drink for $6.19.
Total cost of pizza and drink = 6.19 × 4
= $24.76
They also ordered bread sticks for $4.25
Tax on the bill was = $2.39
Tip amount was = $1.50×4 = $6.0
So the total billed amount will be = 24.76 + 4.25 + 2.39 + 6
= $37.4
Since there were four persons including Jacob.
Therefore, each person spend on meal = 
= $9.35
Using parenthesis, we want to add 25 and 9 first before dividing.
170/ (25+9)
Answer:
She has 60% of money left.
Step-by-step explanation:
You have to find out how much Php that Lei has left :
Php 150 - Php 48 - Php 12 = Php 90
She has a remaining of Php 90. Next, you have to find the percentage by dividing hy original amount and then, multiply by 100 :
(90/150)×100 = (3/5)×100 = 60%