1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Soloha48 [4]
3 years ago
8

Find the product of (3.7 × 104) and 2. (Can you please put the answer in scientific notation)

Mathematics
1 answer:
OverLord2011 [107]3 years ago
8 0
(3.7 x 104)2 = 769.6
In Scientific notation: 
7.696 x 10^2
You might be interested in
1. A certain store sells 2-liter bottles of pop for $1.19. They have a special on a 6-pack of 12 ounce cans for $1.50. (A 2-lite
Flura [38]
1:  1.19 for 67.2 ounces is about 1.77 cents per ounce.  However, $1.50 for 72 ounces is about 2.08 cents per ounce.  Clearly, then, the first bottle is cheaper.

2.  We simply divide 3/4 by 2 to get (3/4)/2=3/(4*2)=3/8.

3.  If the length of the second is 20 feet compared to a 2-foot length for the first, the width of the second rectangle will be ten times the width of the first, so the width of the second rectangle is 10*8=80.
4 0
2 years ago
Question 3<br> Find the equation of the line joining (-2,4) and (3,7)
otez555 [7]

Answer:

y = (3/5)x+26/5 or 5y = 3x+26

Step-by-step explanation:

Applying,

The equation of a line in two point form

(y₂-y₁)/(x₂-x₁) = (y-y₁)/(x-x₁)............... Equation 1

From the question,

Given: y₂ = 7, y₁ = 4, x₂ = 3, x₁ = -2

Substitute these values into equation 1

(7-4)/[3-(-2)] = (y-4)/(x+2)

3/5 = (y-4)/(x+2)

5(y-4) = 3(x+2)

5y-20 = 3x+6

5y = 3x+6+20

5y = 3x+26

y = (3/5)x+26/5

Hence the equation of the line is y = (3/5)x+26/5 or 5y = 3x+26

7 0
2 years ago
If you answer right you get brainliest. this is for 30 points
Phoenix [80]

Answer:

4th one

Step-by-step explanation:

18/6=3      3 units on the y-axis / vertical

That's the only one with (-4,-2)

3 0
2 years ago
If you pay $3 to enter the farm and $2.50 per pound for the berries you pick. Write an equation to model the total cost, y, for
sweet [91]
The answer is 3+2.50x=y
3 0
2 years ago
Q # 13 please help me
Ede4ka [16]

It is false. Since you don't know what is the variable equal to. But multiplication can't be in associative property.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the slope of the line that contains the points (-1,9) (5,21)
    12·2 answers
  • The circle above represents the amount of fruits produced by a farmer . if 0 is the centre of the circle and the three angles at
    5·2 answers
  • A garden table and a bench cost $804 combined the garden table costs $46 less than the bench. What is the cost of the bench
    14·1 answer
  • Select all of the equations that represent linear relationships.
    11·2 answers
  • 2 less than 3 times a number greater than 10. Write as inequality
    9·1 answer
  • Help me please ASAP!! :(
    10·1 answer
  • 14,800 at 6% compounded semiannually for 4 years.. I need to know the interest and the compound amount
    9·1 answer
  • A total of 2,000 square feet is to be enclosed in two pens, separated by a chain link fence. The outside walls are to be constru
    8·1 answer
  • HELP<br><br> Solve for the following equation showing all work step by step. 3646 = 1+5(4r+17)^3/2
    8·1 answer
  • Logan purchased 20 stamps at the post office for $8.40. What is the cost of one stamp?
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!