1: 1.19 for 67.2 ounces is about 1.77 cents per ounce. However, $1.50 for 72 ounces is about 2.08 cents per ounce. Clearly, then, the first bottle is cheaper.
2. We simply divide 3/4 by 2 to get (3/4)/2=3/(4*2)=3/8.
3. If the length of the second is 20 feet compared to a 2-foot length for the first, the width of the second rectangle will be ten times the width of the first, so the width of the second rectangle is 10*8=80.
Answer:
y = (3/5)x+26/5 or 5y = 3x+26
Step-by-step explanation:
Applying,
The equation of a line in two point form
(y₂-y₁)/(x₂-x₁) = (y-y₁)/(x-x₁)............... Equation 1
From the question,
Given: y₂ = 7, y₁ = 4, x₂ = 3, x₁ = -2
Substitute these values into equation 1
(7-4)/[3-(-2)] = (y-4)/(x+2)
3/5 = (y-4)/(x+2)
5(y-4) = 3(x+2)
5y-20 = 3x+6
5y = 3x+6+20
5y = 3x+26
y = (3/5)x+26/5
Hence the equation of the line is y = (3/5)x+26/5 or 5y = 3x+26
Answer:
4th one
Step-by-step explanation:
18/6=3 3 units on the y-axis / vertical
That's the only one with (-4,-2)
It is false. Since you don't know what is the variable equal to. But multiplication can't be in associative property.