1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dmitry [639]
3 years ago
15

Is 1/10 and 3/33 equivalent

Mathematics
1 answer:
Ostrovityanka [42]3 years ago
3 0
1/10 = .1, and 3/33 = .0909090... it is equivalent if you estimate.
You might be interested in
Simon pays $9 for 6 visits to swim at the community pool. He pays $18 for 12 visits to swim. How much does it cost for each visi
sergij07 [2.7K]

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

If you do cost per quantity you would get $9 over 6 visits. Then you divide both sides by 6 because to get to one by 6 it's 6 so when you divide both sides by 6 you would get 1.5 over 1 and all you do is add a zero because you're dealing with money

Hope this helps :)

8 0
3 years ago
The time it takes to cover the distance between two cities by car varies inversely with the speed of the car. The trip takes 5 h
kogti [31]

v=d/t

44=d/5

d=220 mile

v=220/11

v=20 mph

7 0
3 years ago
A charity is holding a raffle to raise money. There is one car worth $30,000 and five $100 gift cards being raffled off. Each ti
lesya [120]
30.000+100-5000*20=x(sum of profits)
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can I please get some help and correct me if I’m wrong with number 1 and 2
Fynjy0 [20]
1) correct
2) -3
3) 15/7
4) -10
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 2x plus 21 divided by 2 equals x plus 7?
Anna71 [15]

Answer:

-3.5

Step-by-step explanation:

2x+21/2=x+7

2x + 10.5 = x + 7

-x               -x

x + 10.5 = 7

      -10.5   -10.5

x = -3.5

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 1/3m- 1- 1/2n when m= 21 and n = 12
    10·1 answer
  • all students from the university get a 5% discount at all stores in the mall, if james spends $86.24 at the video store before h
    12·1 answer
  • Is this a relation a function
    8·1 answer
  • Are 2.8 and 2.800 equal? PLEASE HELP THIS IS DUE TOMMORROW!
    6·2 answers
  • Is 0.124356 rational or irrational
    10·1 answer
  • Two equations for the constant of proportionality equal to 1/2
    8·1 answer
  • 9 hours _____ minutes
    6·2 answers
  • Mark can buy 15 tea bags for $3. What is the unit rate of price per bag? At that rate, how many tea
    9·2 answers
  • 700 students attend Ridgewood Junior High School. 25% of students bring their
    10·2 answers
  • These box plots show the basketball scores for two teams.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!