Answer:
dherherth
Step-by-step explanation:
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.
So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can
Hope this help!
Y=-2(x-4)^2-6
The -6 makes it shift from origin(0,0) to (0,-6)
Then the -4 inside with x, makes it shift to the right by for, so the center would be now instead of (0,0), (4,-6).
As it has a negative A factor, it is a parabola open downwards, so the center is the maximum value.
Answer: (4,-6)
Hope you get it!
Answer:
44 feet
If it takes the horse 44 feet per second, and it takes the cheetah 88 feet, the difference is 44.
So, the horse must be 44 feet ahead to be safe. Hope it helps!