1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Stells [14]
3 years ago
11

Joan is hiking. She wants to cover 1,600 feet. She hikes 600 feet every 3 hours.

Mathematics
2 answers:
dimaraw [331]3 years ago
4 0
Y=200x. it will take joan 8 hours to hike 1600 ft.
agasfer [191]3 years ago
4 0

Answer:

y = -200x +1600

It takes her 8 hrs to hike 1600 feet.


Step-by-step explanation:


You might be interested in
How do you solve capacity?​
ArbitrLikvidat [17]

Answer:

Cube and rectangle- length times with times height

5 0
3 years ago
24 pencils cost $1.20, how much will one pencil cost?
Serggg [28]

Answer:

1) $0.05

2) $5.00

Step-by-step explanation:

1)

1.2/24 = 0.05

2)

22.5/4.5 = 5

7 0
3 years ago
Which expression shows
Genrish500 [490]

Answer:

8 less than the product of 4 times 7 is....

8-4×7.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the given equation
Salsk061 [2.6K]
The answer is R=0.053707443....
Round to the nearest decimal place as it asks for
i hope this helps :)
5 0
3 years ago
You are going to buy doughnuts for your coworkers. You buy 2 boxes of glazed doughnuts for $3.99 each, 3 boxes of chocolate-cove
sammy [17]
23.56 is how much u will get back in change
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Nicole used her credit card to buy a $1,255 mattress. Her credit card has an APR of 11.56%, compounded monthly, and the mattress
    7·1 answer
  • Write this radical in simplest form:
    14·1 answer
  • What is 18.5 divide 100?
    10·2 answers
  • Pls help being timed
    10·1 answer
  • A rectangle has a length of 6x + 3 units and a width of 8 units.
    14·1 answer
  • If the discrimination of equation is equal to -8, which statement describes the roots ?
    15·1 answer
  • If anybody can help me with any of these problems on this paper please do so
    8·1 answer
  • 3 Which of the following points does not lie
    15·1 answer
  • P(x)=x^4 -2x^3 -11x +12x+36
    7·1 answer
  • - The Fun Guys game rental store charges an annual fee of $5 plus $5.50 per game rented. The Game Bank charges an annual fee of
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!