1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dmitry_Shevchenko [17]
3 years ago
6

6

Mathematics
1 answer:
Anton [14]3 years ago
7 0

Answer:

(-3, 3)

Step-by-step explanation:

y = x + 6

y = -2x - 3

x+6= -2x-3

3x = -9

x = -3

put x = -3  : y = -3+6 =3

You might be interested in
In planning a Thanksgiving vacation, you want to rent a car for a week and travel the Pacific Highway from San Francisco to San
Alex777 [14]

Answer:

The gas cost for the Camry will be $ 150.

Step-by-step explanation:

Since in planning a Thanksgiving vacation, you want to rent a car for a week and travel the Pacific Highway from San Francisco to San Diego, and you want to return to San Francisco via Las Vegas, Death Valley, and Yosemite National Park, and this trip covers approximately 1,500 miles, and you plan to return the car with a full tank of gasoline and are considering two options advertised by Hertz:

Toyota Camry, 40 mpg highway, costs $ 448.27 plus taxes and fees, totaling $ 533.65.

Toyota Prius Hybrid, 49 mpg highway, costs $ 610.58 plus taxes and fees, totaling $ 772.88.

In both cases, you must purchase gasoline, which costs $ 4.00 per gallon in California.

To determine the total cost of gasoline for the Camry, the following calculation must be performed:

(1,500 / 40) x 4 = X

37.5 x 4 = X

150 = X

Therefore, the gas cost for the Camry will be $ 150.

5 0
3 years ago
use the order of operations to simplify this expression. exspress your answer in the simplest form. 1/4 + 1/2 ÷ 2/8​
elixir [45]

Answer:

9/4

Step-by-step explanation:

This is quite simple you do 1/2 divided by 2/8 which will become multiplication. Then its that number plus 1/4

you get a answer of

9/4 in fraction form

2.25 in decimal form

2 1/4 in mixed fraction form

7 0
2 years ago
Answer please !!! i need help asap
maksim [4K]

Answer:

A. Undefined will be your answer

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need to know the mean
zepelin [54]
You need to add all of them up then devied by how many there are
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the solution to this equation?<br> x-8=15<br><br> A)x=13<br> B)x=17<br> C)x=7<br> D) x=23
Blababa [14]

Hi there! :)

<u><em>Answer:</em></u>

<u><em>x=23</em></u>

<u><em>*The answer must have a positive sign.*</em></u>

Step-by-step explanation:

This lesson it's about addition property of equality.

First, you add by 8 from both sides of an equation.

x-8+8=15+8

And then, you add by the numbers. Simplify and solve.

15+8=23

Final answer: → x=23

Hope this helps!

Thanks!

-Charlie

Have a great day!

:)

:D

3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the equation, in point-slope form, of the line that is parallel to the given line and passes through the point (−1, −1)?
    16·1 answer
  • What is the mode of 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165
    13·2 answers
  • How do I find the measure of an arc with only the angle being given?
    15·2 answers
  • √5/49+√20/49−2√45/49
    10·1 answer
  • My question is the picture
    11·1 answer
  • The table shows the number of different types of movies in Lavar's
    10·1 answer
  • 1.99 divided by 3 to the nearest cent.
    8·1 answer
  • Can someone help me pls
    10·1 answer
  • Simplify.
    5·1 answer
  • $12.00 for 48 cans Find the unit rate.
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!