1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Naddik [55]
2 years ago
15

Helppppppppppppp!!!!!!

Mathematics
2 answers:
n200080 [17]2 years ago
8 0

Question 1:

For this case, let the variable "x" be the number of girls in the classroom. Let the variable "y" be the number of boys in the classroom.

We propose the equations:

x + y = 22\\x = y + 12

We substitute the second equation in the first:

y + 12 + y = 22\\2y = 22-12\\2y = 10\\y = 5

So, in the classroom there are 5 boys.

x = 5 + 12\\x = 17

So, there are 17 girls.

Answer:

5 guys

17 girls

Question 2:

For this case we have to:

Let x be the variable that represents the amount of money Jamie has.

Let y the variable that represents the amount of money that Kristen has

We have to:

x = 2y\\x + y = 36

We substitute the first equation in the second:

2y + y = 36\\3y = 36\\y = \frac {36} {3}\\y = 12

Looking for the value of x:

x = 2 (12)\\x = 24

Answer:

So, Jaime you have $ 24 and Kristen you have $ 12.

Question 3:

For this case we have to:

Let "x" be the variable that represents the number of dogs in the Pet Stop.

Let "y" be the variable that represents the number of cats in the Pet Stop.

We have to:

x + y = 15\\4x = y

We substitute the second equation in the first:

x + 4x = 15\\5x = 15\\x = \frac {15} {5}\\x = 3

We look for the value of y:

y = 4x\\y = 4 (3)\\y = 12

So, there are 12 cats and 3 dogs.

Answer:

12 cats

3 dogs

Anon25 [30]2 years ago
6 0

Answer:

<h2>There are 17 girls and 5 boys.</h2>

Step-by-step explanation:

Let b and g represent the number of boys and the number of girls respectively.

Then b + g = 22 (students), and g = b + 12.

Substituting b + 12 for g in b + g = 22 yields:

b + (b + 12) = 22

or:

2b + 12 = 22, or 2b = 10, so that b = 5.

Then g = b + 12 = 5 + 12 = 17.

There are 17 girls and 5 boys.

You might be interested in
Please help! I don't wanna fail!
ahrayia [7]

Answer:

32.55

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
What is the modulus of 6 + 7i?
lions [1.4K]
\sqrt{6^2+7^2}=\sqrt{85}
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the volume of the box pictured below?
SpyIntel [72]

Answer:

The volume of the box is 3/4 cubic meters.

Step-by-step explanation:

We know that volume = length * width * height. We have length, width, and height already, so all we have to do is multiply.

5/6 * 1 1/8 * 4/5. First we convert 1 1/8 from a mixed fraction, to give us 9/8, as 8/8 = 1.

5/6 * 9/8 * 4/5. 5 * 9 = 45, and 6 * 8 = 48. 45/48 reduces to 15/16.

15/16 * 4/5. 15 * 4 = 60, and 16 * 5 = 80. 60/80 reduces to 6/8, which reduces to 3/4.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 11 out of 25 as a percentage
Angelina_Jolie [31]
Ok, I'm not giving you the answer. Instead, I'm going to give you the way to solve it. Then, you can do it yourself, message it to me, and I will check it. 
Do .11 x 25. Remember to add the decimal back in. 
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find P on AB that is 2/3 of the distance from A(-3,-5) to B(9,4).
Ludmilka [50]

A line segment can be divided into ratios.

<em>The coordinate of P on line segment AB is (5,1)</em>

Given

A = (-3,-5)

B = (9,4)

The position of P from A to B is:

P_A = \frac 23

So, from P to B would be:

P_B =1 -  \frac 23

P_B = \frac 13

So, the ratio is:

m : n = \frac 23 : \frac 13

Simplify

m : n = 2 :1

<u>The coordinate of point P is:</u>

P = (\frac{mx_2 + nx_1}{m + n},\frac{my_2 + ny_1}{m + n})

So, we have:

P = (\frac{2 \times 9 + 1 \times -3}{2 + 1},\frac{2 \times 4 + 1 \times -5}{2 + 1})

P = (\frac{15}{3},\frac{3}{3})

P = (5,1)

<em>Hence, the coordinate of P is (5,1)</em>

Read more about line ratios at:

brainly.com/question/8847082

8 0
2 years ago
Other questions:
  • 48 cups________ 11 qt (equal to, less than, greater than)
    11·1 answer
  • Tom has 12 carrot sticks. Sue has
    5·2 answers
  • What is the distance between these numbers TOGETHER
    13·1 answer
  • 3/4 pound of Colby cheese costs $1.69. Find the unit price per pound. (3/4 pound=12)
    14·1 answer
  • Plot the following equation using the x- and y- intercepts <br> x - y = 3
    15·1 answer
  • A hot air ballon is descending at a rate of 100 feet per minute. After 6 minutes, the hot air ballon is 200 feet above the groun
    14·1 answer
  • Better value for 15.3 ounce cereal
    11·1 answer
  • a construction worker has a ladder against the side of a building. the building is 10 feet tall, and the ladder is 15 feet long.
    6·1 answer
  • Dana bikes 10 miles in 50 minutes. At this rate, how far can she bike in 90 minutes? Enter your answer in the box.
    8·1 answer
  • Lashonda made $95 for 5 hours of work.
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!