We have that
<span>y=2x-1
and
Y=2x+3
the two lines are parallel
because the slopes are the same
m=2
we know that
</span>If two lines are parallel<span>, then they will never intersect
</span><span>
therefore
the answer is the option
</span><span>D no solution</span><span>
</span>
Answer:
$0.94 per pound
Step-by-step explanation:
To find the unit rate, make an equation and simplify it.
<em>2 pounds = $1.88</em>
<em>1 pound = ($1.88 ÷ 2) $0.94</em>
Hence, It costs <em>$0.94 per pound</em>
He can buy up to 8 bodies of soap.
I hope this helps!
Answer:
<u></u>
- <u>She should aim 6 feet down the wall</u>
Explanation:
The diagram attached sketches the situtation.
Since the angle with which the ball hits the wall is the same with which it bounces, angle β is the same for the two shown triangles.
Then, since both are right triangles, then all the angles are congruent and the triangles are similar. Hence, you can equal the ratios of the sides, to make an equation:
You have other equation:
Substitute
- 2y + y = 18
- 3y = 18
- y = 18/3
- y = 6 ← this is the distance down the wall where the ball should hit
Then, she should aim 6 feet down the wall.