1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nadusha1986 [10]
3 years ago
13

Find the area of a rectangle with length (x+3) units and breath (x-2 units

Mathematics
1 answer:
Luda [366]3 years ago
4 0
Use formula
Area = length x breadth
You might be interested in
The robot poured too many ingredients in, and had 1/2 cup of apple pie filling left. He decided to split it up and put an equal
Gala2k [10]
I think he put in 1/6
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Donald baked 77 cookies in the morning and 83 cookies in the afternoon for 14 days how many total cookies did he bake
KIM [24]
77 + 83 = 160, multiply that by 14 days, gives you 2,240
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the following systems of equations
Varvara68 [4.7K]

Answer:

(-1;1) and (0;4)

Step-by-step explanation:

First of all, even if the system is of 4th degree, by looking at the shape of the equations I am expecting up to 2 solutions.

The easiest way to solve it, since both equation are in the form y= something, is to equate both RHSs.

3x^2+6x+4=-3x^2+4\\6x^2+6x=0 \rightarrow 6x(x+1)=0

which tells us that either x=0 or x=-1

Now we can replace these value of x in one of the two to finish our work: x=0\rightarrow y= 4

x=-1 \rightarrow y= -3+4=1

6 0
1 year ago
What conclusion can you make from the information below?
mel-nik [20]

Answer:

A.louis drive a chevolet

Step-by-step explanation:

from the question three different people drive different cars . since two out of the three people has been excluded from driving a particular car i.e the third person is the one driving Chevrolet

5 0
3 years ago
Can someone help me answer this question ? thanks <3
Tanya [424]

Answer:

lll

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • The function y = 3.75 + 2.50(x - 3) can be used to determine the cost in dollars for a uber ride of x miles. What is the rate of
    9·1 answer
  • Pleasssseeee hheeelllppp
    15·1 answer
  • A clothing store at the mall receives a shipment of 312 sweaters. The shipment comes in 12 boxes with the same number of sweater
    11·2 answers
  • What’s the output of f(x)=3-4x
    8·1 answer
  • I = $54, P = $800, r = 4.5%, What is the time
    5·1 answer
  • Help please !!! Need help
    8·1 answer
  • Carter buys a one-gallon bottle of juice for $23.04. What is the unit rate of the cost of the juice per fluid ounce?
    7·1 answer
  • Convert 70.4 pounds to kilograms​
    5·1 answer
  • What is 4/9 - 1/12 least common moltiple
    7·2 answers
  • Given that
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!