-v/9-5/9 I really don't know if it's fully correct, but I hope it is!
So if it has to be simplified, there is only one answer if all of it is positive but it has a solution to do with minus numbers which is -2 (-x-2)
Answer:
Step-by-step explanation:
Of course it is MEGA, it is a common sense for everyone to know that buying bigger bulk results in cheaper price. But I will do the math for you:
MEGA size: 5 / 29.4 = 0.17 dollars per pound
Family size: 3.64 / 19.5 = 0.19 dollars per pound
so it is MEGA
10 1/3.
EXPLANATION
41 1/3 tons divided by 4 trucks = 10 1/3 tons per truck.
HOPE THIS HELPED HAVE A GUD DAY!
S+L=155
1.25S+2.50L=265
System of equations...
L=110
S=45