1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
marshall27 [118]
3 years ago
7

Point C is between points A and B on Find the missing length. AC = 12, AB = 34, CB = _____ a. 29 c. 28 b. 22 d. 32

Mathematics
1 answer:
JulsSmile [24]3 years ago
8 0
Length of CB = Length of AB -AC
= 34 - 12 = 22
therefore the answer will be b.22
You might be interested in
To determine what apartment renters want, the manager randomly surveyed eight renters in each of the six buildings in the comple
Zina [86]
Two thirds is equal to 66.666666 etc. percent so 64 is pretty close to 66 so I would consider it right.
4 0
3 years ago
17.
Hitman42 [59]
<h3>Solution:</h3>

Using formula (a-b)^2 = a^2-2ab+b^2

4x^{2}  - 12x + k \\  =  > (2x) ^{2}  - 2(2x)(3) +  {3}^{2}  \\  \\  =  >  {(2x)}^{2}  - 2(2x)(3) + 9

<h3>Answer:</h3>

k = 9

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A set of math tests is normally distributed
sergey [27]

2.2-0.6=1.6

1.6*81=129.6

129.6/2=64.8

Answer: 64.8

3 0
3 years ago
What is the answer to 1 3/5 × 3/5
nekit [7.7K]
(1 3/5) * 3 / 5 = 24/25
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
When Javier and his father went to dinner, the bill was $34. If they tipped the waiter 20%, how much did they spend in total?
Kamila [148]

Answer:

Not sure if this is right, but I got $40.8.

Step-by-step explanation:

I first turned 20% into a decimal. (0.20).

Then I multiplied 0.20 and 34 which is 6.8.

I then added 34 since it’s the original cost to 6.8 since that’s the tip amount.

After that, you should get $40.8.

4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 18 boys and ,24 girls how many groups can be made each group will have the same number of boys and girls all student will be in
    10·1 answer
  • The final consumer of the product pays GST. Consider the following:
    15·2 answers
  • Find the cartesian coordinates of the given polar coordinates. then plot the point. (a) (− 2 , 5π/4)
    8·1 answer
  • Your family is driving on vacation. You have been driving for 4 3/4 hours. You have another 2 2/4 hours before you arrive at the
    12·1 answer
  • A. Positive<br> B. Negative<br> C zero<br> D. Unidentified
    8·2 answers
  • What is the opposite or addictive inverse of 43
    7·1 answer
  • What is an equation of the line that passes through the point (−1,4) and is parallel to the line 2x+y=1?
    9·2 answers
  • Hey yall what all yall doing for extracurricular activities
    8·1 answer
  • A 3-yard roll of wrapping paper costs $13.14. What is the price per foot?​
    8·1 answer
  • Triangle ABC has vertices with the following coordinates:
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!