That is around 13 or 14 cents. The specific answer is 13.65853659 cents, but you can either round up to 14 or round down to 13 (rounding up to 14 is the correct way to do it.)
First you divide 1.12 by 8.2 to get the unit rate because It takes $1.12 to buy 8.2 ounces. 1.12/8.2=13.65853659
Hope this helped!
Answer:
x= -3
Step-by-step explanation:
Answer:
The pressure is 
Step-by-step explanation:
we know that
A relationship between two variables, x, and y, represent an inverse variation if it can be expressed in the form
or 
In this problem we have

where
V is the volume of a gas at a constant temperature
P is the pressure
we have
For
,
step 1
Find the value of k
substitute the values of V and P


The equation is equal to 
step 2
Find the pressure when the volume is 125 cubic inches
For 
substitute in the equation and solve for P


Answer:
(4, -6), (-10, -6), (-3, 1), (-3, -13)
Step-by-step explanation:
If we add/subtract t to/from any x/y coordinate, we will form a line segment with length 7. Hence, (4, -6), (-10, -6), (-3, 1), (-3, -13).