Answer:
The percentage change (an increase) wa 40%.
Step-by-step explanation:
The beginning number of acres was 100; adding 40 more brought that to 140 acres. This was an increase. Dividing the increase (40) by the starting value (100) yields 0.40. Finally, multiplying this result by 100% yields 40%.
The percentage change (an increase) wa 40%.
Answer:
To do this, just do 12 divided by 4.80 = 2.5 dollars per can at Corner Grocery, and at Max's Market 15 divided by 5.25 = 2.85 per can. So the Corner Grocery has a better unit price by 35 cents.
Thanks for your question.
Answer:
I think it's (0,1) x=0, y=1
Sorry if that's wrong
2.99
I got this answer by adding 13.98+3.96=17.94. I divided 17.94÷6 and got 2.99. So, if a undershirt was purchase individualy, it will cost 2.99