1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
butalik [34]
3 years ago
6

You invest $2000 in an account that pays 2.7% interest compunded annually. If you make no payments into the account, what will t

he balance of the account be in 10 years?.
Suppose you establish the same account, but the interest compounds monthly. What would your balance be in 10 years?
Mathematics
1 answer:
vaieri [72.5K]3 years ago
3 0

Answer:

Annually: 2,610.56

Monthly: 2,619.13

Step-by-step explanation:

You might be interested in
The cost of 3 ibs of turkey is $9.81. What is the cost per pound for the turkey?
butalik [34]
3 = $9.81

1 = $?

To find this you have to do 9.81/3.

Hope this helps and have a nice day!!
3 0
3 years ago
Tyler's brother Works
love history [14]

Answer: $12.60 per hour

Step-by-step explanation:

5% of 12 is 0.60

12 + 0.60 = 12.60

Hope you have a great day

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
a rectangular piece of cardboard measuring 30 inches by 20 inches is made into an open box by first cutting an identical square
lina2011 [118]
Draw a graph the function and find the value of x that produces the maximum
4 0
3 years ago
Sedrtfyghujiklmnbvgcfdrt6yuiopl;kmnjbhgvfcdxswertyuioklkmjnhbgvfds
Rama09 [41]

Answer: hshebe rjwkshzbjskxicbxuxbxjdnxkskzbu

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Simplify: (g^6)(g^11)
11Alexandr11 [23.1K]
Multiplying exponents with like bases is the same as adding up the exponents.
<span>(g^6)(g^11)=g^17

Hope this helps!</span>
4 0
2 years ago
Other questions:
  • 5(-3x - 2) - (x - 3) = -4 (4x +5) + 13
    13·2 answers
  • The distribution of the amount of money spent by students on textbooks in a semester is approximately normal in shape with a mea
    12·1 answer
  • Each package of pens contains 3 pens. How is the number of pens related to the number of packages?
    5·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=32%20-%2010%20%3D%2024y" id="TexFormula1" title="32 - 10 = 24y" alt="32 - 10 = 24y" align="abs
    8·1 answer
  • The 20% tip on a $37.35 meal​
    15·2 answers
  • Jeanne needed to buy 258 yards of fabric, if the ribbon costs 10¢ per foot, what is the total cost of the ribbon in dollars?
    8·1 answer
  • Answer this. 60+80=??<br> இ௰இ please-
    11·2 answers
  • Pls can someone help me
    7·1 answer
  • What is the length of the leaf to the nearest one fourth inch
    15·2 answers
  • a smaller square field has an area of 3,600 square meters. what is the length of one side of the field?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!