1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lyudmila [28]
3 years ago
8

Yo can someone please help me ​

Mathematics
1 answer:
exis [7]3 years ago
6 0

Answer:

<h2>Addition Property of Equality</h2>

Step-by-step explanation:

When doing algebra, you need to reverse operations. When you reverse an operation, you use one of the properties. For example, if you add 3x to undo subtracting 3x, you are using the addition property of equality, because the equation still equal.

<h2>I'm always happy to help :)</h2>
You might be interested in
Ten minutes after he left his home, Gerald was 40 miles from his grandmother’s house. Then, 22 minutes after he left, he was 34
Svetlanka [38]
After 10 minutes, he's 40 miles away. After 22 minute, he's 34 miles away. Therefore, in those 12 minutes between, he covered 6 miles. We can make a ratio out of this: 6/12 = 0.5, so he is walking at a rate of 0.5 mi/min (miles per minute). Finally, we can set x/90 equal to 0.5/1 because he is walking at the same rate the entire time. Cross multiply to solve for x. Finally, you get that he had to travel 45 miles in 90 minutes, so his home is 45 miles away from his grandmother's.

3 0
3 years ago
Hi, I need help with this story problem.
Trava [24]

Answer: 7.5 cups of sugar.

Step-by-step explanation:

Add all of the above:

2+1.5+0.5+3+1.5= <u>8.5 cups of sugar</u>

<u></u>

Since Zach only needs 1 cup of sugar, subtract 1 from 8.5.

Therefore, your answer is <u>7.5 cups of sugar.</u>

3 0
3 years ago
If cheese is $4.40 per kilogramme, what should I pay for 200 grammes?
Verizon [17]
1 kg is 1,000 grams.


200 grams are 1/5 of 1000 grams, that is 1/5 of 1 kg.

Thus 200 g= 1/5 kg = 0.2 kg.



      1 kg of cheese is $4.40,

so 0.2 kg of cheese is 0.2kg x $4.40/1kg=4.40 x 0.2 $= 0.88$


Answer: $0.88


7 0
3 years ago
Read 2 more answers
<img src="https://tex.z-dn.net/?f=%28%5Csqrt%282%29-%5Csqrt%28-2%29%29%28%5Csqrt%2818%29%2B%5Csqrt%28-2%29%29" id="TexFormula1"
prohojiy [21]
Rewrite as (2^1/2 + 2^1/2)*(18^1/2-2^1/2) = 8
5 0
3 years ago
Hurry. . . . will mark brainliest
11Alexandr11 [23.1K]

Answer:The quote”During the trip they had to fight off seven black men who tried to rob and kill them.Another quote that states this is”He subsequently worked as a hired hand, a surveyor, and a local postmaster. Tells straight off the bat how he was a self made man.

6 0
2 years ago
Other questions:
  • A company is looking to design a new cover for their smartphone. The scale drawing of the design is shown below. The coordinates
    11·1 answer
  • Find a closed form expression for the nth right Riemann sum of this integral?
    6·1 answer
  • Why is Pi never ending?
    14·1 answer
  • Sasha drinks 2.5 liters of water each weekday.She drinks a total of 3 liters of water on the weekend.What is the to total volume
    7·1 answer
  • Which number can replace the variable to make these fractions equivalent?blank/7, 54/42
    5·1 answer
  • I need help please help me asap!
    8·1 answer
  • at a factory that produces pistons for cars, machine 1 produced 700 satisfactory pistons and 300 unsatisfactory pistons today. m
    9·1 answer
  • A rope is 225 centimeters long.
    14·1 answer
  • 1. A triangle has a base of 8km and height of 3km. What is the area of the triangle?
    8·1 answer
  • 5-7. These problems refer to rolling a number cube, then spinning a spinner with the letters A-H on it. Find each probability. S
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!