1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
maxonik [38]
4 years ago
9

31 gallons of gas cost $82.15.

Mathematics
1 answer:
Nadya [2.5K]4 years ago
8 0
82.15 / 31 = 2.65 per gallon
You might be interested in
Which is the equation of a line that passes through (1,8) and (6,4)
Sati [7]

Answer:

<em>y = - </em>\frac{4}{5}<em> x + </em>\frac{44}{5}<em> </em>

Step-by-step explanation:

(6, 4)

(1, 8)

m = \frac{8-4}{1-6} = - \frac{4}{5}

y - 4 = - \frac{4}{5} ( x - 6 )

<em>y = - </em>\frac{4}{5}<em> x + </em>\frac{44}{5} ⇔ y = - 0.8x + 8.8

8 0
3 years ago
Substitution and elimination
nlexa [21]
Whats The Question ????
3 0
3 years ago
Michael wants to buy 2 tickets to the circus. Each ticket costs $37.50. How much will Michael spend for the tickets to the circu
viktelen [127]

Answer:

15Step-by-step explanation:y = family members = 7x = cos

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve algebraically 10+f=10
Sunny_sXe [5.5K]
10 + f = 10
-10         -10


f = 10 - 10

f = 0.
4 0
3 years ago
Geometry!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
svlad2 [7]

Answer:

The two triangles are related by Side-Side-Side (SSS), so the triangles can be proven congruent.

Step-by-step explanation:

There are no angles that can be shown to be congruent to one another, so this eliminates all answer choices with angles (SSA, SAS, ASA, AAA, AAS).

This leaves you with either the HL (Hypotenuse-Leg) Theorem or SSS (Side-Side-Side) Theorem. We could claim that the triangles can be proven congruent by HL, however, we aren't exactly sure as to whether or not the triangles have a right angle. There is no indicator, and in this case, we cannot assume so.

This leaves you with the SSS Theorem.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Help Plz ASAP!!!!!
    6·1 answer
  • A grocer wants to make a 10-pound mixture of peanuts and cashews that he can sell for $4.75 per pound. If peanuts cost $4.00 per
    10·1 answer
  • Find the area of the parallelogram! WILL GIVE BRAINLIEST FOR CORRECT ANSWER WITH A LITTLE BIT OF WORK :D
    11·2 answers
  • Find the linearization L(x,y,z) at P_0. Then find the upper bound for the magnitude of the error E in the approximation f(x,y,z)
    15·1 answer
  • Find the distance between each pair of points (8,5) ,(-1,3)
    6·2 answers
  • Based on data collected from its production processes, Crosstiles Inc. determines that the breaking strength of its most popular
    14·1 answer
  • An actor was paid $2.1 x 10^6 (this an exponent) to star in a movie. If the
    5·1 answer
  • There are 10 Pokémon cards on a table. Three are identical Pikachu cards, two are identical Charmander
    12·1 answer
  • What is the sum of all of the prime numbers from 1 to 10
    11·2 answers
  • Which of these are NOT potential rational roots of 8x^3 + 15x^2 – 7x – 5?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!