1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
maxonik [38]
4 years ago
9

31 gallons of gas cost $82.15.

Mathematics
1 answer:
Nadya [2.5K]4 years ago
8 0
82.15 / 31 = 2.65 per gallon
You might be interested in
1/4 kilometer = how many meters
Alchen [17]
The answer to your question is
1/4 kilometer = 0.25 kilometers = 250 meters

You answer is 250 meters
3 0
4 years ago
The set of possible values of m is {5,7,9}. What is the set of possible values of k if 2k=m+3?
Paladinen [302]
Just plug in the values for m

so the possible values for k are
when m=5
2k=5+3 \\ k=4
when m=7
2k=7+3 \\ 
k=5
when m=9
2k=9+3 \\ k=6
so the possible values for k are {4,5,6}
4 0
3 years ago
Please help me with this
Lisa [10]
100%-26%
426000*(1-0.26)^t, yearly
(0.74^(1/12))=0.74^0.083 monthly rate of decrease
 Equation for calculation population
426000*(0.74^0.083)^12t

I think it should look like this 0.74^0.083 monthly rate of decrease
5 0
4 years ago
Read 2 more answers
A birthday cake is being made using a cylindrical baking pan. The radius of the pan is 4 inches, and the height is 5 inches.
aleksandr82 [10.1K]

Answer:

the formula represent the correct way is  π(4)^2 (5)

Step-by-step explanation:

The formula that represent the correct way to calculate is given below:

As we know that

Volume = πr^2 h

where

r denotes the radius i.e. 4 inches

And, h denotes the height i.e. 5 inches

Now placed these values to the above formula

So,

= π(4)^2 × 5

= 80π in^3

Hence, the formula represent the correct way is  π(4)^2 (5)

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
ANSWER ALL QUESTIONS
ra1l [238]

Answer:

1) 4 members have both pencil's and eraser's

i dont know others sry frnd

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Predict the number of roses in a garden with 16 sunflowers if there are 3 sunflowers in a garden with 81 roses.
    15·2 answers
  • Evaluate the expression, given functions f and h: f(x) = 3x − 1, h(x) = −2x2 + 3x − 7.
    6·1 answer
  • The chemical formula of magnesium sulfate is MgSO 4 . Two molecules of magnesium sulfate (2MgSO 4 ) has _____.
    5·1 answer
  • Solve: |4x + 2| + 6 =0<br> a.all real number<br> b.1 or -2<br> c.-1 or 2<br> d. no solution
    5·1 answer
  • It costs a family 216 dollars to refinish a wood floor. They want to refinish the floor in a larger room. The ratio of length of
    14·1 answer
  • The number of players on Antonio’s basketball team increased by 20% from 2017 to 2018. If there were
    11·1 answer
  • What is the answer to 3x+2(x-1)
    12·1 answer
  • YESSS love struggling 7th grade math problem ......... help me
    11·1 answer
  • Help again pleaseee and tank ouu
    12·1 answer
  • PLEASE ME HELP ASAP THANK YOUUU
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!